Polskie Radio
Section05
Żelazowa Wola

173. rocznica śmierci Chopina. "Jedyne takie miejsce" w Żelazowej Woli

"Jedyne takie miejsce" wyruszyło w podróż do Żelazowej Woli - rodzinnego domu Fryderyka Chopina. W audycji opowiadaliśmy o dzieciństwie tego wielkiego kompozytora, pamiątkach po nim, koncertach, wystawach stałych i czasowych, parku otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, a także o działalności edukacyjnej tej placówki. 
Zobacz więcej na temat:  Żelazowa Wola Fryderyk Chopin Sława Bieńczycka muzeum Kampinos Mazowsze muzyka klasyczna kompozytor

"Jedyne takie miejsce" z wizytą u Fryderyka Chopina

Dziennikarze turystycznej audycji "Jedyne takie miejsce" zabrali słuchaczy w kolejną podróż, by tym razem przybliżyć postać wybitnego kompozytora. Największe centrum chopinowskie na świecie posiada kolekcję blisko 7000 chopinianów wpisaną na listę UNESCO Pamięci Świata. Gościliśmy w Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Sława Bieńczycka muzeum Żelazowa Wola wystawa kompozytor

Prof. Jerzy Artysz: nie doceniamy wartości polskiej pieśni

- Chowamy się za parawan takiego sztucznego lęku o niezrozumiałość naszego języka, tak jakbyśmy się go trochę wstydzili. Tymczasem z mojego doświadczenia wynika, że nasz język jest odbierany znakomicie. Uważany jest za pełen kolorystyki, poruszający bardzo muzyczne obszary - mówił w Dwójce prof. Jerzy Artysz - znakomity polski baryton, który w minioną środę (18.11) obchodził swoje dziewięćdziesiąte urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Artysz jubileusz Dwójka muzyka klasyczna Żelazowa Wola wspomnienie Andrzej Sułek KULTURA rozmowa

Poeta fortepianu, który urodził się w Żelazowej Woli

Jego utwory znają, kochają i grają ludzie na wszystkich kontynentach. Był jednym z najsłynniejszych pianistów w historii, nazywano go poetą fortepianu. Dokładnie 140 lat temu w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin. Nasza reporterka udała się jednak do miejsca, gdzie przyszedł na świat. Jak Żelazowa Wola wspomina jednego z najwybitniejszych Polaków?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Fryderyk Chopin społeczeństwo Żelazowa Wola