Filip Wojciechowski Quartet - spotkanie jazzu z muzyką poważną [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 19:00
Na estradzie najdłuższego festiwalu jazzowego w Polsce - cotygodniowego cyklu "Jazz.PL" - wystąpił Filip Wojciechowski ze swym kwartetem. Transmisja odbywała się na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube/Dwójka]

Z wykształcenia pianista klasyczny - absolwent klasy prof. Bronisławy Kawalli na Akademii Muzycznej w Warszawie, specjalizujący się w repertuarze chopinowskim. Nic dziwnego zatem, że gdy w jego życiu pojawił się jazz, postanowił połączyć dwa ukochane gatunki.

Od 2000 roku jest jednym z ważniejszych przedstawicieli nurtu klasycyzującego w polskim jazzie. I mimo że dziś już często odchodzi od przetworzeń muzyki Chopina czy Bacha, klasyczny szlif wciąż słychać w jego muzyce.  

Z pewnością tę tezę potwierdzić może ostatnia płyta artysty zatytułowana "View". To właśnie autorskie kompozycje z tego albumu zabrzmią w piątek o godzinie 18.00 w studiu S-3 Polskiego Radia. Amerykański jazz spotka się z europejską tradycją muzyki poważnej. Połączy je Filip Wojciechowski ze swoim kwartetem w składzie: 

Filip Wojciechowski - fortepian

Cezary Konrad - perkusja

Paweł Pańta - kontrabas

Marcin Kajper - saksofon

Gościnnie wystąpił gitarzysta Oskar Wojciechowski 

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński

.

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.pl" był transmitowany w piątek (28.04) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.

mo
Czytaj także

100-nka/Gralak. Muzyczne spotkanie pokoleń w "Jazz.pl" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 19:30
100-nka, czyli kontrabasista Adam Stodolski, gitarzysta Tomasz Leś i perkusista Przemysław Borowiecki, oraz Antoni Gralak - jeden z najlepszych polskich trębaczy, wystąpili wspólnie w kolejnej odsłonie cyklu "Jazz.PL". Koncert transmitowaliśmy na antenie Dwójki oraz w streamingu wideo na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Programu Drugiego. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Mazolewski Quintet - polska premiera nowego albumu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 19:30
W ramach cyklu "Jazz.PL" Wojtek Mazolewski Quintet zaprezentował najnowszy album "Spirit to All". To polska premiera materiału, który został wydany w angielskiej wytwórni Whirwind Recordings. Transmisja odbyła się na antenie Dwójki, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo tego wydarzenia!
rozwiń zwiń