Sylwester i Nowy Rok z radiową Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 07:00
W Programie 2 Polskiego Radia pożegnaliśmy i podsumowaliśmy 2023 rok, a także hucznie i z nadzieją powitaliśmy ten kolejny. Z tej okazji przygotowaliśmy wiele audycji specjalnych.
Z okazji sylwestra i Nowego Roku radiowa Dwójka przygotowała wiele audycji specjalnych
Z okazji sylwestra i Nowego Roku radiowa Dwójka przygotowała wiele audycji specjalnychFoto: Sergey Peterman/Shutterstock

Sylwester, 31 grudnia

10.00-11.00 Cafe "Muza" – Wiesław Ochman, prowadził Andrzej Sułek

O muzyce, o malarstwie, o spotkaniach - to tylko niektóre z tematów, które poruszyliśmy z naszym gościem przy kawie w sylwestrowy poranek.

11.00-13.00 Muzyka w kadrze – prowadził Mariusz Gradowski

Specjalne, dwugodzinne, sylwestrowe spotkanie w "Muzyce w kadrze". Posłuchaliśmy wspólnie utworów, które przygotowały nas do tego wyjątkowego wieczoru, podczas którego powitaliśmy Nowy Rok.

15.00-16.30 – Słuchowisko: Aleksander Fredro "Zemsta"

W ostatnim dniu Roku Aleksandra Fredry przypomnieliśmy słuchowisko "Zemsta" z 1997 roku na podstawie najsłynniejszego dzieła komediopisarza. Za reżyserię i adaptację odpowiada Henryk Rozen. W obsadzie samie znakomitości z Krzysztofem Kowalewskim, Władysławem Kowalskim, Magdaleną Zawadzką, Zbigniewem Zamachowskim i Piotrem Adamczykiem na czele.

19.00-22.00Sylwestrowy Wieczór Płytowy, prowadzili Przemysław Psikuta i Tomasz Szachowski

W niedzielę, w wieczór sylwestrowy, o 19.00 (a nie jak zwykle o 22.00!) zaprosiliśmy Państwa na specjalne wydanie "Wieczoru płytowego", w którym znalazły się wyjątkowe prezenty dla słuchaczy, między innymi albumy wielkich artystów - Glenna Goulda, Krystiana Zimermana, Marthy Argerich, Maurizia Polliniego, Seong-Jin Cho, Anne-Sophie Mutter, Yo-Yo Ma i Bruce'a Liu.

22.00-06.00 – Noc sylwestrowa, prowadzili Andrzej Zieliński i Roch Siciński


Nowy Rok, 1 stycznia

10.00-14.00 - Koncert Noworoczny, prowadził Marcin Majchrowski

Filharmonicy Wiedeńscy pod dyrekcją Christiana Thielemanna. W przerwie wysłuchaliśmy opowieści Liliany Niesielskiej o noworocznym Wiedniu (autorka: Monika Zając).

14.00-15.15 Słuchowisko: Witold Gombrowicz "Operetka"

Jednym z patronów 2024 roku został Witold Gombrowicz. Z tej okazji przypomnieliśmy słuchowisko "Operetka" na podstawie dramatu jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. To opowieść o różnicach klasowych, rewolucji i przemianie, o koegzystencji arystokracji z niższymi warstwami.

16.00-18.00 - Koncert Noworoczny, prowadziła Magdalena Łoś

Trzej kontratenorzy (Rzym, Teatro dell'Opera, 20.10.2023)

Carlo Vistoli, Raffaele Pé, Aryeh Nussbaum Cohen, Orkiestra Opery w Rzymie, dyr. Rinaldo Alessandrini

22.00-23.00 Spotkanie noworoczne z Małgorzatą Walewską, prowadził Jakub Kukla

Znakomita śpiewaczka opowiedziała o blaskach i cieniach swojej kariery. Artystka miała szczęście współpracować z największymi: Pavarottim, Domingo czy Hampsonem. Przez kilkanaście lat żyła na walizkach, występowała na najważniejszych scenach świata, od Wiednia przez Londyn po Nowy Jork. Ceną była rozłąka z najbliższymi.

23.00-1.00 Nocna strefa, prowadził Krzysztof Dziuba

W ramach noworocznej inwentaryzacji płytowej m.in. fragmenty dwóch nowych kompilacji z japońskim jazzem. Pierwsza z nich – "J Jazz Vol. 4: Deep Modern Jazz from Japan" poświęcona została nagraniom opublikowanym przez wydawnictwo Nippon Columbia. Druga – "Rebirth Of "TBM" (The Japanese Deep Jazz) skupia się na dokonaniach słynnej oficyny Three Blind Mice stworzonej z ambicją bycia japońskim odpowiednikiem Blue Note.

mgc/pg


Zobacz więcej na temat: sylwester Nowy Rok Dwójka
Czytaj także

Sylwester za oceanem – Floryda wygrywa z Nowym Jorkiem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 12:23
Słynna na cały świat sylwestrowa zabawa na Times Square w Nowym Jorku przyciąga każdego roku milion ludzi. Jak wynika z najnowszych badań, w tym roku Amerykanie na miejsce powitania Nowego Roku wybiorą jednak chętniej słoneczną Florydę.
rozwiń zwiń