Polskie Radio
Section05
Raf Uzar

Tylko u nas 96. ceremonia wręczenia Oscarów. Trwają ostatnie przygotowania do najważniejszego święta kina

Czy 96. Oscary okażą się wielkim triumfem "Oppenheimera"? Obraz Christophera Nolana ma szanse na 13 statuetek, ale konkurencja jest mocna. "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese zachwyciły świat kina. Laureatów nagród poznamy w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2024 Trójka Hollywood dolby Jan Pachlowski Ryszard Jaźwiński Robert Grzędowski Raf Uzar

Raye absolutną rewelacją tegorocznych Brit Awards: zdobyła rekordowe sześć statuetek!

Raye została główną triumfatorką tegorocznej ceremonii rozdania nagród brytyjskiego przemysłu fonograficznego Brit Awards, która odbyła się w sobotę (2 marca) wieczorem w londyńskiej hali The 02 Arena. Piosenkarka dostała siedem nominacji i wygrała w aż sześciu kategoriach, co jest rekordem w historii tych nagród.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Brit Awards Raye Tomasz Miara Raf Uzar Trójka

Greenwashing, czyli ekościema. Jak firmy wykorzystują modę na ekologię i oszukują klientów

Coraz bardziej troszczymy się o klimat, coraz większą uwagę przykładamy do ekologii i działań proekologicznych, narasta też moda na bycie zielonym, eko. Ale natychmiast pojawił się również greenwashing, czyli tzw. ekościema. Tę metodę stosują zarówno małe firmy, jak i wielkie międzynarodowe korporacje. A cierpią na tym klienci i, przede wszystkim, nasza planeta.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ekologia natura greenwashing ekościema oszustwo Monika Suszek Krzysztof Łoniewski Raf Uzar Trójka

"W tym filmie nie ma cenzury", zapewnia Jan Dybus, reżyser filmu dokumentalnego "Kuba"

Jesteśmy już po premierze pełnometrażowego dokumentu "Kuba" poświęconego znakomitemu piłkarzowi Kubie Błaszczykowskiemu. Reżyserem jest Jan Dybus, który nie ukrywa, że bohater filmu zawsze był dla niego kimś wyjątkowym. O kulisach realizacji rozmawiał z nim Ryszard Jaźwiński.  
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film dokumentalny kuba błaszczykowski premiera Krzysztof Łoniewski Ryszard Jaźwiński Raf Uzar Trójka

Felinoterapia, czyli leczenie kotem. Jak przebiega i komu może pomóc?

Kot towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. I zawsze był zwierzęciem "osobnym", nie do końca udomowionym i zsocjalizowanym. Jednak mimo to może być niezwykle ważnym towarzyszem ludzkiego życia, a nawet – lekarstwem. Felinoterapia pomaga zarówno dzieciom, jak i osobom starszym, w przypadku schorzeń psychicznych i fizycznych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA koty zdrowie terapia zdrowie psychiczne pomoc felinoterapia Robert Grzędowski Raf Uzar Trójka

Segregacja śmieci: czy na pewno wiemy, jak to robić? Gdzie szukać informacji?

Wśród wielu niecodziennych świąt znalazł się także Dzień Baterii, w tym roku obchodzony w niedzielę, 18 lutego. Jak się zastanowić, to słusznie upamiętniamy baterie, gdyż są właściwie wszechobecne. A oprócz tego są też bardzo różne: duże, małe, płaskie, w kształcie walca. Te ostatnie mogą też być większe i mniejsze: trudno się rozeznać i zapamiętać nazwy. A czy przynajmniej pamiętamy, gdzie je należy wyrzucać? I co z innymi elektrośmieciami i nietypowymi odpadami?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA segregacja śmieci recykling edukacja odpady śmieci Kuba Witkowski Raf Uzar Robert Grzędowski Trójka

Super Bowl 2024: walka o mistrzostwo napędzana przez Taylor Swift

Miłośnicy futbolu amerykańskiego przygotowują się na jedyne w swoim rodzaju widowisko sportowe. W nocy z 11 na 12 lutego zostanie rozegrany 58. Super Bowl, czyli mecz o mistrzostwo ligi futbolu amerykańskiego w USA. Na przestrzeni lat widowisko ewoluowała w bijące rekordy show z występami gwiazd na żywo i rekordowo drogimi reklamami; w tym roku zainteresowanie wzrosło również za sprawą Taylor Swift, której partner zaprezentuje się na boisku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Raf Uzar Super Bowl Jan Pachlowski Taylor Swift usher

Ile wydamy na Święta? Co znalazło się w koszykach zakupowych Polaków?

Kosmetyki, zabawki i słodycze - na takie prezenty postawią w tym roku Polacy. Na upominek wydamy średnio do 100 złotych - to wyniki najnowszych badań. Jak wynika z opracowanych danych, w tym roku każdy z nas zapłaci o jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Wyniki badań wskazują, że koszt tegorocznych Świąt to średnio 1 441 złotych na osobę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta wydatki Boże Narodzenie Piotr Firan Raf Uzar

Czy wodór jest kluczem do nieśmiertelności? Chińczycy twierdzą, że tak

Chińscy naukowcy ogłosili, że opracowali metodę, dzięki której jest możliwość odwrócenia procesu starzenia się komórek ludzkiego organizmu. Polega ona na umieszczeniu w ciele człowieka implantu, który dostarcza do organizmu wodór i utrzymuje jego stały poziom. I to właśnie ma zapewnić nam nieśmiertelność. Ale czy z niej skorzystamy?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA człowiek i medycyna zdrowie życie wodór terapia nieśmiertelność Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Boże Narodzenie: czy święta muszą być idealne, czy trzeba spędzać je z rodziną?

Boże Narodzenie to święta rodzinne – tak się przynajmniej przyjęło i mało kto dyskutuje z tym poglądem. Zapewne nie jednej osobie, chodził po głowie pomysł, żeby zamiast sprzątać i przygotowywać potrawy wigilijne, spakować się i polecieć do ciepłych krajów, by ten czas spędzić pod palmą z drinkiem w dłoni. Jednak nie decydujemy się na taki krok, gdyż zaczynamy się zastanawiać nad tym, co pomyśli nasza rodzina. Czy powinniśmy myśleć o zadowalaniu innych? Czy może święta to bardzo dobry moment, żeby pomyśleć o sobie?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Wigilia Boże Narodzenie święta wakacje urlop rodzina Aleksandra Plewka Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Amerykański duch świąt - parady bożonarodzeniowe na ulicach USA

Nic tak nie wprawia Amerykanów w świąteczny nastrój, jak parady bożonarodzeniowe. To właśnie one uchodzą za oficjalne otwarcie sezonu bożonarodzeniowego i jednoczą społeczność większych i mniejszych miast USA. Jak przebiegają pardy? Skąd wzięła się ich tradycja? - O szczegółach opowiedział w Trójce Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Boże Narodzenie USA

Zmiany patronów ulic: poważny problem w Barcelonie i nad Wisłą

Barcelona, bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miast turystycznych, od pewnego czasu prowadzi konsekwentną akcję zmiany nazw ulic. Na pierwszy ogień poszły nazwy kojarzone z monarchią, obecnie swoje ulice tracą katoliccy święci: ich miejsce zajęły działaczki na rzecz praw kobiet. Akcja zmian patronów ulic nie tak dawno wzbudzała także emocje mieszkańców Warszawy i innych miast Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Hiszpania Barcelona Warszawa dekomunizacja Kuba Witkowski Raf Uzar Radosław Nałęcz Trójka