Polskie Radio
Section05
Raf Uzar

Amerykański duch świąt - parady bożonarodzeniowe na ulicach USA

Nic tak nie wprawia Amerykanów w świąteczny nastrój, jak parady bożonarodzeniowe. To właśnie one uchodzą za oficjalne otwarcie sezonu bożonarodzeniowego i jednoczą społeczność większych i mniejszych miast USA. Jak przebiegają pardy? Skąd wzięła się ich tradycja? - O szczegółach opowiedział w Trójce Jan Pachlowski, amerykański korespondent Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Boże Narodzenie USA

Zmiany patronów ulic: poważny problem w Barcelonie i nad Wisłą

Barcelona, bez wątpienia jedno z najpopularniejszych miast turystycznych, od pewnego czasu prowadzi konsekwentną akcję zmiany nazw ulic. Na pierwszy ogień poszły nazwy kojarzone z monarchią, obecnie swoje ulice tracą katoliccy święci: ich miejsce zajęły działaczki na rzecz praw kobiet. Akcja zmian patronów ulic nie tak dawno wzbudzała także emocje mieszkańców Warszawy i innych miast Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Hiszpania Barcelona Warszawa dekomunizacja Kuba Witkowski Raf Uzar Radosław Nałęcz Trójka

Rajskie wyspy na końcu świata. Narodowe Święto Hawajów

"Przesiąknięte melanżem ludowych legend i tropikalnego modernizmu Hawaje z pewnością zasługują na dzień, w którym upamiętniają swoje odwieczne zwyczaje i tradycje" – taki komunikat opublikowano w Stanach Zjednoczonych z okazji Narodowego Święta Hawajów. National Anytime Hawaiian Day jest tradycyjnie obchodzony na początku grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Hawaje Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka USA Stany Zjednoczone

Tłumy klientów, awantury i bójki w sklepach to przeszłość: Black Friday przeniósł się do sieci

Tłumy klientów najpierw czekających przez całą noc pod sklepem, a potem w Black Friday szturmujących stoiska i kasy: takie filmy z USA co roku były przebojem serwisów informacyjnych i internetu. Jednak to już przeszłość: od czasów pandemii handel w dużej mierze przeniósł się do sieci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zakupy zakupy w sieci black friday wyprzedaż sklepy Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Lekcje wiązania sznurówek, przyszywania guzików i krojenia chleba wracają do szkoły

Niedawno w jednej z włoskich szkół wprowadzono lekcje… nauki ręcznego pisania. Okazało się bowiem, że komputeryzacja sprawia, iż dzieci tracą tę umiejętność lub wręcz w ogóle jej nie posiadają. Z kolei w wielkopolskim Pleszewie przedszkolaki i uczniowie podstawówki będą uczeni tak podstawowych umiejętności, jak wiązanie sznurówek czy przyszywanie guzików. Może czas na powrót ZPT, czyli zajęć praktyczno-technicznych, do szkolnych programów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA umiejętności cyfrowe umiejętności praktyczne umiejętności dzieci szkoła podstawowa Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Myszka Miki - 95 lat temu zadebiutowała na wielkim ekranie

Występuje na ekranach kinowych od 95 lat i nieprzerwanie cieszy się uwielbieniem dzieci oraz dorosłych - Myszka Miki w czasie swojej obecności w popkulturze wcielała się w przeróżne postacie, wśród nich nawet w... polskiego żołnierza. 18 listopada 1928 roku zadebiutował film "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"), w którym Myszka Miki grała główną rolę. 
Zobacz więcej na temat:  Walt Disney Myszka Miki filmy animowane Hollywood Trójka Piotr Firan Raf Uzar Jan Pachlowski

Płatne portale społecznościowe? Rozważa to jeden ze światowych gigantów

Płać, by nie widzieć reklam – taki scenariusz wobec swoich platform społecznościowych rozważa Meta, właściciel Facebooka i Instagrama. To odpowiedź światowego giganta na spór z Unią Europejską. Decydując się na bezpłatną wersję obu platform, będziemy musieli pogodzić się z reklamami i mechanizmami śledzącymi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Raf Uzar Jan Pachlowski Facebook Instagram portale społecznościowe portal społecznościowy subskrypcja subskrypcje

Spotkania przy stole, warsztaty kulinarne, degustacje: trwa TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

W języku jidisz słowo "tisz" oznacza "stół", ale także spotkanie przy stole, wspólne biesiadowanie: jedzenie, picie, rozmowy. I taki też jest zamysł tej imprezy, która w tym roku odbywa się po raz szósty: wspólne, radosne spędzanie czasu, rozmowy czasem do rana. Bo nic lepiej nie łączy, niż wspólne jedzenie.
Zobacz więcej na temat:  kuchnia STYL ŻYCIA Muzeum Historii Żydów Polskich Żydzi jedzenie Piotr Firan Raf Uzar Trójka

"Biegnij, Warszawo": dziennikarze Trójki pobiegli i relacjonowali na żywo swój występ

15. edycja "Biegnij, Warszawo" – to wydarzenie, którego patronami medialnymi były Polskie Radio oraz radiowa Trójka. W biegu wzięli udział  także dziennikarze Programu Trzeciego: Krzysztof Łoniewski, Marek Pawlukiewicz, Paweł Turski.  Pobiegł także Jan Maliszewski, który wszystko relacjonował w mediach społecznościowych Trójki. Uczestnicy 10-kilometrowego biegu wystartowali punktualnie o godzinie 12 sprzed siedziby Programu 3 Polskiego Radia, z miejsca, skąd nadawana jest specjalna audycja "Trzy strony dźwięku".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa STYL ŻYCIA Marek Pawlukiewicz Paweł Turski Piotr Firan Raf Uzar Trójka Jan Maliszewski Biegnij Warszawo Krzysztof Łoniewski W POLSKIM RADIU