Kreatywni, bo kulturalni

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 16:57
Konferencja "Edukacja poprzez kulturę. Kreatywność i innowacyjność" oraz IV Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza.
Audio

W czwartkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy w studiu prof. Dorotę Ilczuk, prezesa Fundacji "Pro Kultura", oraz Sławomira Ratajskiego – Sekretarza Generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Pretekstem do spotkania była konferencja pod hasłem "Edukacja poprzez kulturę. Kreatywność i innowacyjność", która odbędzie się w piątek w Sali Kolumnowej w gmach Sejmu RP. Celem tej konferencji jest ukazanie szerokiej wizji udziału kultury w nowoczesnej edukacji, kształtującej postawy kreatywne i innowacyjne, istotne dla rozwoju indywidualnego i społecznego.

- Azjaci, wychodząc z bardzo praktycznego punktu widzenia, powiedzieli, że bez artystycznej edukacji nie ma mowy o pełnym kształceniu w szkołach. To właśnie oni wymusili na świecie zajęcie się tym tematem. Z drugiej strony widzimy, że w Unii Europejskiej zaakceptowano ten sposób myślenia, świat na poziomie globalnym mówi o konieczności wprowadzenia kultury i edukacji artystycznej do programu, przygotowującego człowieka do tego, aby był kompetentny w świecie współczesnym – mówił Sławomir Ratajski.

Poza tym dyrektor Joanna Wnuk-Nazarowa zaprosiła Państwa na rozpoczynający się w piątek w Katowicach IV Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza. Organizatorem tego wydarzenia jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Na festiwalu, który potrwa trzy dni, zabrzmią utwory 29 współczesnych polskich kompozytorów, powstałe w ciągu ostatnich siedmiu lat. potrwa trzy dni. Zaplanowano siedem koncertów. 25 utworów będzie miało swoje światowe prawykonania, cztery będą wykonane po raz pierwszy w Polsce.  Uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z nowymi dziełami Bronisława Przybylskiego, Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa, Zbigniewa Bargielskiego, Krzesimira Dębskiego, Bettiny Skrzypczak, a także Mikołaja Góreckiego - syna Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Roxanny Panufnik - córki Andrzeja Panufnika.

Joanna Wnuk-Nazarowa mówiła, że na festiwalu w Katowicach przedstawione zostaną utwory kompozytorów kilku pokoleń, stworzonych w różnych stylistykach, nie tylko tych eksperymentalnych. Organizatorom zależy na tym, aby zaprezentować całą panoramę tego, co się dzieje we współczesnej polskiej muzyce.

Audycję przygotował Piotr Kędziorek.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięków.

Czytaj także

Wielka woda i wielkie zabytki

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 15:00
Co grozi zabytkom wpisanym na listę UNESCO?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyką może być wszystko

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 19:00
Szumy, szmery, dźwięki powycinane z niemuzycznej rzeczywistości, nawet cisza... Muzyka eksperymentalna, czerpiąca z życia codziennego, nie pozwala nam odpocząć, ale każe stawiać sobie pytania, dostrzegać więcej.
rozwiń zwiń