Multimedialny Noblista i jego świat (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:35
W Krakowie rozpoczął się 2. Festiwal im. Czesława Miłosza – zapraszamy na relację z pierwszego dnia Festiwalu.
Audio
  • Relacja Bartosza Panka z pierwszego dnia Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza w Krakowie

Na krakowskim placu Szczepańskim pojawiła się rzecz wyjątkowa: multimedialny projekt łączący literackie słowo, sztuki wizualne i muzykę. Fragmenty poezji i prozy Miłosza, a także informacje o biografii, zaprezentowane w nowoczesny sposób pozwalają – jak powiedział jeden z organizatorów – zanurzyć się w świecie Poety.

Poetycka Wieża Babel

Pawilon Miłosz jest głównym miejscem rozpoczętego wczoraj 2. Festiwalu im. Czesława Miłosza (pierwsza edycja miała miejsce dwa lata temu). Festiwal stanowi kontynuację Krakowskich Spotkań Poetów, którym w roku 1997 i 2000 patronowali Wisława Szymborska i – właśnie – Czesław Miłosz. Podczas wczorajszej inauguracji wspominał o tych wydarzeniach Jerzy Illg: – Miłosz promieniał szczęściem, był dumny, iż jako gospodarz może w Krakowie gościć swoich przyjaciół, poetów z całego świata, którzy odnajdywali tutaj atmosferę nieporównywalną z żadnymi innymi festiwalami.

Festiwal zgromadzi blisko stu trzydziestu poetów, pisarzy, tłumaczy i uczonych nie tylko z Europy – Białorusi, Litwy, Polski, Ukrainy, Rosji, Rumunii, Irlandii, Anglii, Włoch, Szwecji, Czech i Turcji – ale także z Chin, Indii, Libanu, Afryki Południowej i Karaibów. W ciągu majowego tygodnia czytać będą krakowskiej publiczności swoje wiersze, uczestniczyć w wielkiej konferencji naukowej i warsztatach tłumaczy, wymieniać poglądy i konfrontować swoje doświadczenia w dyskusjach panelowych i podczas spotkań autorskich. – Będzie to okazja do poetyckiej Wieży Babel i poetyckiego święta – mówił Jerzy Illg.

W Pawilonie Miłosza wieczorem odbyły się też dwa ważne spotkania. Na pierwszym z nich Andrzej Franaszek, autor wydanej właśnie przez krakowski Znak monumentalnej biografii noblisty, mówił o swojej książce. Podczas drugiego spotkania mogliśmy dowiedzieć się "jak czytać poezję Miłosza?" – w dyskusji uczestniczyli znawcy twórczości autora "Trzech zim": Aleksander Fiut, Marek Zaleski, Marian Stala i Jarosław Klejnocki.

Z Miłoszem przeciw światu

Przed południem natomiast rozpoczęła się na Uniwersytecie Jagiellońskim sesja naukowa poświęcona Nobliście. Pierwszemu dniowi międzynarodowej konferencji "Miłosz i Miłosz" patronowało hasło "Z Miłoszem przeciw światu".

Jednym z prelegentów był profesor Uniwersytetu Wileńskiego Algis Kalėda, który mówił o stosunku Miłosza do Litwy, o tym swoistym, niezwykle skomplikowanym "poplątaniu" polskości z litewskością. Głos zabrali również m.in. Mateusz Werner ("Dialektyka oświecenia po polsku: 'Legendy nowoczesności’"), Marta Wyka ("Miłosz zaraz po wojnie"), Maria Delaperrière ("Miłosz i Francja: fascynacja czy idiosynkrazja?") Krzysztof Zajas ("Granice polskości. Miłosz i inni") oraz Agnieszka Morstin, która wygłosiła referat "Czarny PR. Świadectwa, dokumenty i spór medialny wokół postaci Czesława Miłosza".

Aby wysłuchać relacji Bartosza Panka z pierwszego dnia Festiwalu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
 
Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z pierwszego dnia Festiwalu.

Program 2 zaprasza z okazji Festiwalu Miłosza na wiele interesujących audycji – nadawać je będziemy bezpośrednio z Krakowa. 

Czytaj także

Dwójka w Krakowie na Festiwalu Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 19:02
Najważniejszym wydarzeniem Roku Miłosza jest krakowski Festiwal Literacki, który rozpocznie się już 9 maja. Program 2 zaprasza z tej okazji na wiele interesujących audycji – nadawać je będziemy bezpośrednio z Krakowa.
rozwiń zwiń