Zaczęło się od Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 23:08
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu II Polskiego Radia.
Jeremi Przybora jako spiker w Polskim Radiu, lata 30. XX w.
Jeremi Przybora jako spiker w Polskim Radiu, lata 30. XX w.Foto: Archiwum PR

Warszawa II znajdowała się na fali 216,8 m i nadawana była dla stolicy i województwa warszawskiego. Początkowo program trwał około pięciu godzin dziennie - wśród tematów dominowały problemy lokalne, było również dużo różnego typu muzyki. Rozgłośnia, co należy podkreślić, specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni , nad czym czuwał Witold Hulewicz, który kierował działem literackim Polskiego Radia w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Ewy Prządki na temat historii Warszawy II , przekształconej po wojnie w drugi ogólnopolski program Polskiego Radia. Z audycji dowiemy się o bohaterskiej roli, jaką odegrała rozgłośnia podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku. To stąd nadawno pamiętne przemówienia prezydenta Starzyńskiego...

Posłuchaj również: wspomnień Jeremiego Przybory , który w 1937 roku wygrał konkurs Polskiego Radia i rozpoczął pracę jako spiker rozgłośni Warszawa II.

Nową, znaną dziś formułę radiowej Dwójki (muzyka poważna, literatura, informacja i publicystyka kulturalna) wprowadziła w 1991 roku jej ówczesna dyrektor Elżbieta Markowska . Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Elżbieta Markowska wspomina pracę w Dwójce.

Niewielu być może wie, że to właśnie na antenie Programu II po raz pierwszy w Polsce wyemitowano muzykę z płyty kompaktowej (zwanej wówczas laserową). - Ta prezentacja miała miejsce w lipcu 1983 roku - wspominał Tomasz Szachowski .  - Była to rzecz szumnie zapowiadana, z udziałem sporego grona zaproszonych kolegów.
Posłuchaj audycji o polskiej premierze kompaktu , jak również o innych ważnych zmianach technicznych, jakie następowały w historii Programu II (w audycji także o powstaniu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia!).

Zapraszamy również do wysłuchania opowieści z "Poranków Dwójki" o innych kartach z historii radiowej Dwójki: o audycjach literackich i słuchowiskach (opowiadają dziennikarki Dwójki: Bogumiła Prządka i Ewa Stocka-Kalinowska); o felietonach muzycznych w Polskim Radiu; o radiowych festiwalach muzycznych ; o kulturze ludowej w Polskim Radiu (opowiada dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej: Maria Baliszewska).

Nie wszyscy równiez wiedzą, że w radiowej Dwójce można było niegdyś wysłuchać audycji popularyzujących... sport . Współtworzył je znany dzienikarz Trójki Henryk Sytner. Posłuchaj o cyklu "Popołudnie dziewcząt i chłopców" oraz programie "Błękitna Sztafeta" (mówią Maria Szul i Henryk Sytner) .

W 2012 roku, z okazji 75. urodzin Dwójki, mogliśmy wysłuchać na naszej antenie również wielu innych ciekawych audycji przypominających bogatą historię Programu II oraz ludzi, którzy przyczynili się do jego powstania i kształtowania.

W "Głosach z przeszłości" emitowaliśmy archiwalne wypowiedzi ważnych postaci kultury związanych z Polskim Radiem: Anieli Jasińskiej , Zdzisława Nardellego , Aleksandra Bardiniego , Zbigniewa Kopalki. Natomiast w "Zapiskach ze współczesności" słuchaliśmy specjalnego cyklu "Przyjaciele Dwójki", a w nim wspomnień: Andrzeja Mularczyka , Adama Sławińskiego, Wiesława Myśliwskiego i dyrektora Dwójki Edwarda Pałłasza .

Nasza wieczorna audycja "Zakładka literacka" była wzbogacona m.in. o cykl "Pisarze w Dwójce" , poświęcony takim twórcom, jak Władysław Terlecki , Bogdan Ostromęcki, Jerzy Krzysztoń czy Tadeusz Kubiak.

"Notatnik Dwójki" dostarczał m.in. informacji o wybitnych muzykologach i krytykach muzycznych związanych z Programem 2 – Janie Weberze , Romanie Jasińskim , Marianie Domańskim , Karolu Stromengerze czy, wspomnianiej już, Elżbiecie Markowskiej .