"Long live America!" Poezja z Nowego Świata

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 16:00
"Ćwiczenia z myślenia", audycja z zagadkami, poświęcona będzie tym razem twórczości dwójki niesłychanie ważnych amerykańskich poetów.
Long live America Poezja z Nowego Świata
Foto: flickr.com/licencja CC/Library of Congress

Niedawno minęły 50. rocznice śmierci Williama Carlosa Williamsa i Sylwii Plath.

Plath o życiu i pisaniu wierszy pisała tak:

"Pisanie to czynność religijna: porządkowanie, kształtowanie od nowa, uczenie się od nowa, kochanie od nowa ludzi i świata, takiego, jakim jest i jaki mógłby być. (…) Pisanie zwiększa intensywność życia.
Poznaj życie. Ukrój sobie wielką porcję ze srebrnej tacy, wielki kawałek ciasta. Dowiedz się, jak rosną liście na drzewach. Otwórz oczy. Cienki sierp księżyca leży nad zielonym liściu koniczyny Cities' Service i rozświetlonymi wzgórzami Watertown, świecący paznokieć Boga, zamknięta powieka anioła. Dowiedz się, jak zachodzi księżyc w nocnym mrozie przed Bożym Narodzeniem. Wciągnij powietrze. Niech życie stanie się teraz.

Wczoraj poczułam radość, szybko się ulotniła."

(z dzienników Sylvii Plath, tł. Joanna Urban i Paweł Stachura, Wydawnictwo Prószyński)

Niedzielna audycja "Ćwiczenia z myślenia" będzie mieć podtytuł "Amerykańska poezja i nowoczesność". W programie gościć będziemy polską poetkę, tłumaczkę Julię Fiedorczuk.

Zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

14 kwietnia (niedziela), godz. 14.00

Zobacz więcej na temat: poezja USA

Czytaj także

Jej samobójstwo rozpoczęło legendę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 20:11
50 lat temu Sylvia Plath odebrała sobie życie. Przypominamy audycję, w której o poetce – nierozerwalnym splocie jej życia i twórczości – mówi Jerzy Jarniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barok: śmiałe erotyki ustępują aktom skruchy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:00
Od lekcji Kupidyna po religijne uniesienia. O złożonym charakterze poezji barokowej - powstałej w epoce "propagandy wiary" - opowiadał w Dwójce profesor Piotr Wilczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Boczkowski: genetyk, który kocha poezję

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:50
Jego życie wypełniają dwie pasje: badania nad cytogenetyką człowieka i mistrzowskie tłumaczenie na język polski wierszy Thomasa Stearnsa Eliota i Walta Whitmana.
rozwiń zwiń