Zabić Lincolna

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 19:23
W audycji z cyklu "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" próbowaliśmy odkryć tajemnicę śmierci 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna...
Audio
Litografia przedstawiająca moment zabójstwa Lincolna. Od lewej: Henry Rathbone, Clara Harris, Mary Todd Lincoln, Abraham Lincoln i John Wilkes Booth.
Litografia przedstawiająca moment zabójstwa Lincolna. Od lewej: Henry Rathbone, Clara Harris, Mary Todd Lincoln, Abraham Lincoln i John Wilkes Booth.Foto: Wikipedia domena publiczna

"Myślę, że są ludzie, którzy zamierzają odebrać mi życie. I nie mam żadnych wątpliwości, że to zrobią" – przeczuwał Abraham Lincoln. Zginie za sześć tygodni. Musi jednak zakończyć wojnę między Północą a Południem, która była jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach Ameryki.
Czy śmierć Lincolna była aktem szaleńca? A może to wynik skrupulatnie zaplanowanego spisku? Czy demokracja, o którą walczył, przyniosła oczekiwane skutki?
Spotkanie z Janem Trzcińskim prowadziła Hanna Maria Giza.


Zobacz więcej na temat: Abraham Lincoln USA

Czytaj także

Zapomniana historia białych niewolników

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 19:04
Na "białe złoto" polowano nie tylko na morzu. Nikt, kto mieszkał na wybrzeżu, nie był bezpieczny. Arabowie napadali na wioski, porywając całe rodziny, które następnie były sprzedawane do niewoli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta katastrofa była zamachem". "Nie, to był wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:00
70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. W Dwójkowej dyskusji spotkali się badacze prezentujący dwie skrajne hipotezy wyjaśniające przyczyny wydarzeń na Gibraltarze.
rozwiń zwiń