"Ta katastrofa była zamachem". "Nie, to był wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:00
70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. W Dwójkowej dyskusji spotkali się badacze prezentujący dwie skrajne hipotezy wyjaśniające przyczyny wydarzeń na Gibraltarze.
Audio
  • Dyskusja o przyczynach katastrofy, w której zginął gen. W. Sikorski (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Generał Władysław Sikorski
Generał Władysław SikorskiFoto: mat. prasowe

Gośćmi Hanny Marii Gizy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" byli: dr Tadeusz Kisielewski, autor książek na temat wydarzeń z lipca 1943 roku, oraz Mieczysław Jan Różycki, były pilot wojskowy, badacz katastrofy, który dotarł do dwóch uczestników akcji ratowania rozbitego 70 lat temu samolotu.
Posłuchaj archiwalnych dźwięków dotyczących gen. Władysława Sikorskiego w serwisie - Radia Wolności >>>
– Ta katastrofa była zamachem, nie wypadkiem – podkreślał dr Kisielewski, przedstawiając swoją hipotezę o współudziale wywiadu brytyjskiego ("członkowie wywiadu, dla którego Churchill nie był szefem, dla nich szefem był Stalin”) w zamachu na gen. Sikorskiego.
– To był zwykły wypadek spowodowany błędem pilota, nieprzestrzeganiem przepisów – mówił z kolei Mieczysław Różycki. Jak opowiadał, udało mu się porozmawiać z Brytyjczykami, którzy jako pierwsi dotarli do rozbitego liberatora. Z wraku wyciągnęli oni ciała ofiar, widzieli, jak wyglądał samolot na chwilę po katastrofie.
Jakie argumenty padły podczas gorącej dyskusji? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Hanna Maria Giza.

jp

 
Czytaj także

Gra wywiadów: do czego potrzebny jest szpieg?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 10:09
- Esencją każdego wywiadu, jego działań, jest łamanie prawa innych krajów. Na to są konkretne paragrafy w kodeksach karnych. Ale każdy kraj ich wysyła, werbuje, jeden goni drugiego i próbuje zdezinformować - mówi były oficer wywiadu pisarz Vincent Severski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Ellsberg: czyn Snowdena służy demokracji w USA

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 21:49
Człowiek, który 40 lat temu zmienił losy wojny w Wietnamie ujawniając tajemnice państwowe, chwali Edwarda Snowdena za przekazanie mediom informacji na temat inwigilacji obywateli przez amerykańskie służby wywiadowcze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykański agent gra z Rosją przeciwko USA

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 20:42
Piotr Niemczyk, były szef wywiadu UOP uważa, że Edward Snowden, który ujawnił, że Amerykanie monitorują wszystko co jest w internecie musiał dane dostać od kogoś. A teraz wpisał się w propagandowa wojnę Rosji przeciwko stanom Zjednoczonym.
rozwiń zwiń