Tyrmand prywatny i publiczny

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 15:50
W czwartkowym "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy o Leopoldzie Tyrmandzie, którego postać po dziś dzień jest przedmiotem licznych dyskusji i kontrowersji.
O Leopoldzie Tyrmandzie napisano wiele książek. Na zdjęciu fragment okładki publikacji Katarzyny Kwiatkowskiej i Macieja Gawęckiego pt. Tyrmand i Ameryka, Wydawnictwo słowoobraz terytoria.
O Leopoldzie Tyrmandzie napisano wiele książek. Na zdjęciu fragment okładki publikacji Katarzyny Kwiatkowskiej i Macieja Gawęckiego pt. "Tyrmand i Ameryka", Wydawnictwo słowo/obraz terytoria.Foto: mat. prasowe

Dla jednych - wesołek, prowokator noszący kolorowe skarpetki. Dla drugich - moralista, człowiek wierny swoim przekonaniom bez względu na koszta. Dla jeszcze innych - prorok jazzu i piewca Warszawy. Kim był Leopold Tyrmand? Czy Tyrmand mieszkający w Polsce różnił się od Tyrmanda w Ameryce? W jakim stopniu jego twórczość jest związana z czasami, w których powstała, w jakim zaś pozostaje aktualna do dziś?

Gośćmi audycji będą: Barbara Hoff - projektantka mody, żona Leopolda Tyrmanda, Matthew Tyrmand - syn, autor książki "Jestem Tyrmand, syn Leopolda"; Jerzy Kisielewski; Katarzyna Gawęcka i Maciej Gawęcki - autorzy książki "Tyrmand w Ameryce" oraz Xawery Żuławski, który pracuje nad filmem na podstawie "Złego".

Na audycję zaprasza Michał Nowak.

10 października (czwartek), godz. 18.00

Czytaj także

Matthew Tyrmand: o wielkiej popularności ojca dowiedziałem się z Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 14:02
Leopold Tyrmand zmarł, gdy Matthew i jego siostra, Rebecca mieli 4 lata. Dziś trzydziestolatek codziennie zakochuje się w Polsce, podąża śladami swojego ojca. To po nim odziedziczył przenikliwy umysł, uwielbienie dla pięknych kobiet, zamiłowanie do smacznych potraw i skłonność do gadulstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza muza Rainera Marii Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:00
– "Dziennik schmargendorfski" to był taki poligon doświadczalny, na którym Rilke próbował szkicować własne utwory – opowiadał w "Notatniku Dwójki” Tomasz Ososiński, tłumacz wydanych właśnie dzienników Rainera Marii Rilkego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytna mądrość w wierszach o wronach i kozach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 18:00
- Przez poezję można zdefiniować społeczeństwo. Ona zanika jednak, jeśli społeczeństwo nie chce poetów za wzór. I dopiero wtedy odczuwamy jej brak - powiedział niemiecki liryk Michael Krüger w kontekście swojej książki "Pejzaż z drzewem", która ukazała się w najnowszej serii poetyckiej "Zeszytów literackich".
rozwiń zwiń