Tyrmand prywatny i publiczny

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 15:50
W czwartkowym "Sezonie na Dwójkę" porozmawiamy o Leopoldzie Tyrmandzie, którego postać po dziś dzień jest przedmiotem licznych dyskusji i kontrowersji.
O Leopoldzie Tyrmandzie napisano wiele książek. Na zdjęciu fragment okładki publikacji Katarzyny Kwiatkowskiej i Macieja Gawęckiego pt. Tyrmand i Ameryka, Wydawnictwo słowoobraz terytoria.
O Leopoldzie Tyrmandzie napisano wiele książek. Na zdjęciu fragment okładki publikacji Katarzyny Kwiatkowskiej i Macieja Gawęckiego pt. "Tyrmand i Ameryka", Wydawnictwo słowo/obraz terytoria.Foto: mat. prasowe

Dla jednych - wesołek, prowokator noszący kolorowe skarpetki. Dla drugich - moralista, człowiek wierny swoim przekonaniom bez względu na koszta. Dla jeszcze innych - prorok jazzu i piewca Warszawy. Kim był Leopold Tyrmand? Czy Tyrmand mieszkający w Polsce różnił się od Tyrmanda w Ameryce? W jakim stopniu jego twórczość jest związana z czasami, w których powstała, w jakim zaś pozostaje aktualna do dziś?

Gośćmi audycji będą: Barbara Hoff - projektantka mody, żona Leopolda Tyrmanda, Matthew Tyrmand - syn, autor książki "Jestem Tyrmand, syn Leopolda"; Jerzy Kisielewski; Katarzyna Gawęcka i Maciej Gawęcki - autorzy książki "Tyrmand w Ameryce" oraz Xawery Żuławski, który pracuje nad filmem na podstawie "Złego".

Na audycję zaprasza Michał Nowak.

10 października (czwartek), godz. 18.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matthew Tyrmand: o wielkiej popularności ojca dowiedziałem się z Facebooka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 14:02
Leopold Tyrmand zmarł, gdy Matthew i jego siostra, Rebecca mieli 4 lata. Dziś trzydziestolatek codziennie zakochuje się w Polsce, podąża śladami swojego ojca. To po nim odziedziczył przenikliwy umysł, uwielbienie dla pięknych kobiet, zamiłowanie do smacznych potraw i skłonność do gadulstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza muza Rainera Marii Rilkego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:00
– "Dziennik schmargendorfski" to był taki poligon doświadczalny, na którym Rilke próbował szkicować własne utwory – opowiadał w "Notatniku Dwójki” Tomasz Ososiński, tłumacz wydanych właśnie dzienników Rainera Marii Rilkego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytna mądrość w wierszach o wronach i kozach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 18:00
- Przez poezję można zdefiniować społeczeństwo. Ona zanika jednak, jeśli społeczeństwo nie chce poetów za wzór. I dopiero wtedy odczuwamy jej brak - powiedział niemiecki liryk Michael Krüger w kontekście swojej książki "Pejzaż z drzewem", która ukazała się w najnowszej serii poetyckiej "Zeszytów literackich".
rozwiń zwiń