Polskie Radio
Section05
Xawery Żuławski

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski science-fiction proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska

Od "Lokisa" do "Apokawixy" - przygody z polskim horrorem

- Jak się przyjrzeć dorobkowi polskiego horroru, to ma on miejsce głównie w latach 80., gdy próbowano powtórzyć u nas popularność horroru zagranicznego. W ostatnich latach widzimy jednak, że polscy twórcy coraz częściej realizują filmy, które przynajmniej mają elementy horroru jeśli nie są typowym kinem gatunkowym - mówiła Adriana Prodeus w audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  horror kino Xawery Żuławski FILM Dwójka

"Robię pewien rodzaj rozrywki dla widzów". Xawery Żuławski o filmie "Apokawixa"

- Nie jestem ani prorokiem, ani żadnym wizjonerem, tylko człowiekiem żyjącym świadomie na tej planecie i współodczuwającym cały nasz teraźniejszy czas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Xawery Żuławski, reżyser pierwszego polskiego filmu o zombie pt. "Apokawixa", w którym połączył horror i film katastroficzny z czarną komedią. Co wspólnego z jego produkcją ma pandemia COVID-19? O tym w rozmowie, którą przeprowadziła Joanna Sławińska.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Xawery Żuławski film polski zombie

47. FPFF w Gdyni. Walka samotnej matki, zombie i nieznany ks. Kaczkowski

Powoli dobiega końca 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O Złote Lwy ubiegają się produkcje z najrozmaitszych gatunków. Wśród nominowanych filmów znalazły się między innymi historie matki walczącej o prawa jej dziecka, opowieść o apokalipsie zombie oraz dzieje życia ks. Jana Kaczkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  film polski festiwal filmowy w Gdyni kino Joanna Sławińska Xawery Żuławski

Filmy o trudnym rodzicielstwie i o katastrofie klimatycznej. Trwa 47. FPFF w Gdyni

- Tutaj chodzi o samotne matki, które muszą samotnie zajmować się dziećmi z wszelkiego rodzaju zaburzeniami. Była to geneza myślenia o "Śubuku" - mówił reżyser Jacek Lusiński podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach Xawery Żuławski Gdynia festiwal filmowy w Gdyni reżyser kino film polski macierzyństwo klimat Broad Peak Maciej Berbeka

47. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Utytułowane filmy rywalizują z tymi mniej znanymi"

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest już na półmetku. Wśród filmów konkursowych możemy zobaczyć m.in. "IO" Jerzego Skolimowskiego i "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej. - Te znane filmy rywalizują z tymi mniej znanymi, których jeszcze nie widzieliśmy, zaś ich twórcy są dopiero zaczynającymi - mówi Joanna Sławińska z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski Xawery Żuławski Joanna Sławińska Gdynia Jerzy Skolimowski Agnieszka Smoczyńska Jan Kaczkowski Dawid Ogrodnik FPFF w Gdyni Anna Jadowska Daniel Jaroszek festiwal filmowy w Gdyni

Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna

- Każdy w tym obrazie może zobaczyć coś innego. To ciekawy dualizm jakie to dzieło wywołuje. Albo ktoś ma przestrzeń i czas na ten film, albo nie jest w stanie w niego wejść. Gdy zabraknie czasu lub uwagi odbiorca nie poradzi sobie z przyjęciem takiej dawki prowokacji - mówił w Dwójce reżyser i scenarzysta Xawery Żuławski.
Zobacz więcej na temat:  Xawery Żuławski Andrzej Żuławski FILM serial Dorota Masłowska Paweł Siwek Poranek Dwójki Dwójka