Kamienne twarze Xawerego Dunikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 13:52
Bohaterem "Opowieści po zmroku" będzie Xawery Dunikowski, człowiek, który przez ponad pół wieku kształtował historię i oblicze polskiej rzeźby. 26 stycznia minęła 50. rocznica śmierci artysty.
Xawery Dunikowski
Xawery DunikowskiFoto: Benedykt Jerzy Dorys/Wikimedia/CC

Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, a w końcu Polska Ludowa - żołnierz Legii Cudzoziemskiej, więzień Oświęcimia i pupil władzy. Wielki twórca i bohater niewybrednych anegdot. Ale przede wszystkim rzeźbiarz, który dla sztuki był w stanie zrobić wszystko.

Zapraszam do wysłuchania audycji pełnej archiwalnych nagrań, w tym również samego Dunikowskiego. Naszymi przewodniczkami po twórczości artysty będą Joanna Torchała i Agnieszka Tarasiuk z warszawskiej Królikarni Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego.

Na audycję zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

27 stycznia (poniedziałek), godz. 21.30-22.30

mc

Zobacz więcej na temat: Xawery Dunikowski SZTUKA
Czytaj także

Judaszowe srebrniki darem od Trzech Króli? Niezwykła wystawa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:00
- Według średniowiecznej legendy król Melchior podarował dzieciątku Jezus te same monety, którymi wiele lat później zapłacono Judaszowi za zdradę Chrystusa - mówiła w Dwójce Marianna Otmianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatuaż - sztuka cywilizowania ciała

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:00
- W społeczeństwach przedpiśmiennych ciało niezmodyfikowane było traktowane jako pewnego rodzaju byt niedokończony. Dopiero tatuaż je cywilizował - mówiła w Dwójce dr Agata Dziuban autorka książki "Gry z tożsamością" poświęconej kulturowemu kontekstowi tatuowania ludzkiego ciała.
rozwiń zwiń