REKLAMA

Tatuaż - sztuka cywilizowania ciała

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:00
- W społeczeństwach przedpiśmiennych ciało niezmodyfikowane było traktowane jako pewnego rodzaju byt niedokończony. Dopiero tatuaż je cywilizował - mówiła w Dwójce dr Agata Dziuban autorka książki "Gry z tożsamością" poświęconej kulturowemu kontekstowi tatuowania ludzkiego ciała.
Audio
  • Dr Agata Dziuban o książce "Gry z tożsamością" poświęconej kulturowemu kontekstowi tatuowania ludzkiego ciała (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Maorys
MaorysFoto: Wikipedia/domena publiczna

Dlaczego tatuowanie ciała staje się dziś w Polsce coraz bardziej popularne? Czy tatuaż to jedynie ozdoba, czy może coś więcej – forma ekspresji siebie i kształtowania własnego "ja"? Czy osoby wytatuowane podkreślają w ten sposób swoją inność i nonkonformizm, czy też przynależność do pewnej wspólnoty? Jakie znaczenie ma tatuaż z perspektywy ich biografii? Jaki wpływ wywiera na ich codzienne życie, pracę i relacje z innymi ludźmi?

Odpowiedzi na te pytania znajdą czytelnicy w książce "Gry z tożsamością" autorstwa dr Agaty Dziuban - socjolożki i religioznawczyni z Instytutu Socjologii UJ. Ta praca ukazała się w serii MONOGRAFIE FNP, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Po ponad 4-letnich badaniach dr Agata Dziuban sugeruje, iż zaangażowanie w tę modyfikację ciała wynika nie tylko z pragnienia zmiany własnego wyglądu, lecz także stanowi sposób przekształcania własnego wizerunku, pracy nad swoją biografią czy zarządzania emocjami. Ponadto wskazuje, że tatuaż to nie tylko indywidualizujący znak, ale również swoisty komentarz kulturowy, przy pomocy którego jednostka może sytuować się wobec swojego otoczenia, zaznaczając zarówno dystans wobec innych, jak i łączące ją z nimi więzi.
Do wysłuchania rozmowy z autorką zaprasza Katarzyna Kobylecka.

Zobacz więcej na temat: KULTURA psychologia
Czytaj także

Zdrowe życie według naukowców

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 08:01
Spotkanie z prof. Aleksandrą Łuszczyńską, nagrodzoną w konkursie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, badaczką zachowań zdrowotnych człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 10:00
- Krzyżówki wcale nie poprawiają zdolności intelektualnych - mówiła w Dwójce psycholożka, Anna Maria Wieczorek, pomysłodawczyni projektu, który ma wesprzeć rozwój intelektualny osób powyżej 50. roku życia.
rozwiń zwiń