Judaszowe srebrniki darem od Trzech Króli? Niezwykła wystawa

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:00
- Według średniowiecznej legendy król Melchior podarował dzieciątku Jezus te same monety, którymi wiele lat później zapłacono Judaszowi za zdradę Chrystusa - mówiła w Dwójce Marianna Otmianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Audio
  • O sztuce średniowiecza opowiada Marianna Otmianowska, kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie (Ćwiczenia z myślenia/Dwójka)
Fragment wystawy w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie
Fragment wystawy w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: Bartosz Bajerski/Muzeum Narodowe w Warszawie

Kultura średniowiecza - zakorzeniona w chrześcijaństwie, zrodzonym w starożytnej Palestynie - paradoksalnie rozkwitła na północ od Alp, na terenach zamieszkiwanych przez barbarzyńców. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada - jedną z największych na świecie - kolekcję sztuki średniowiecznej, a w niej jedną z najpiękniejszych gotyckich Madonn. O kulturze tego okresu i o wystawie, której patronuje Polskie Radio, opowiadała w "Ćwiczeniach z myślenia" Marianna Otmianowska, kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie

Wbrew stereotypowym wyobrażeniom sztuka średniowieczna nie jest jednolita, nie da się jej zaszufladkować i nazwać jednym określeniem. - To epoka, o której przez lata mówiło się wieki średnie, wieki ciemne - przypomniała Marianna Otmianowska. - Na szczęście od dawna unikamy już tych stereotypów. Lubię mówić o konkretnych artystach czasu średniowiecza, żeby spojrzeć na tę epokę poprzez twórców - powiedziała.

Fascynujący jest także świat tematów i motywów sztuki średniowiecznej, często zaskakujący skojarzeniami różnych elementów. - Judaszowe srebrniki, które możemy zobaczyć na obrazie ukazującym narzędzia męki pańskiej, łączą się z darami Trzech Króli - opowiadała Marianna Otmianowska. - Według legendy najmłodszy z nich, król Nubii i Arabii Melchior, przyniósł do stajenki właśnie te monety. Następnie bardzo zawiłą drogą monety te trafiły do Judasza jako wynagrodzenie za zdradę Jezusa. Za te same monety Judasz kupił potem pole, na którym się powiesił - dodała.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.

mc

Czytaj także

Piętnaście tysięcy wojen w historii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 16:00
- Zbrojna konfrontacja stanowi integralną część historii ludzkości. W przekonaniu Heraklita z Efezu wojna jest ojcem i królem wszechrzeczy - mówił w Dwójce płk dr hab. Tomasz Kośmider w rozmowie o bitwach, które zmieniły los świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wygląda na to, że poeci zawsze będą mieli dużo roboty...

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 18:00
To ostatnie zdanie noblowskiego wykładu Wisławy Szymborskiej, dziewiątej spośród trzynastu laureatek prestiżowej nagrody literackiej, o których rozmawialiśmy w "Ćwiczeniach z myślenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni radzili sobie z przejedzeniem przy pomocy piórka...

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:50
W poświątecznych "Ćwiczeniach z myślenia" rozmawialiśmy o oczyszczeniu, trunkach wspomagających walkę z przejedzeniem i literackich tropach (wcale ich nie mało!), które odnoszą się do ludzkiej fizjologii.
rozwiń zwiń