Pół wieku Konstantego Andrzeja Kulki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 15:15
W środowym "Poranku Dwójki" naszym gościem będzie Konstanty Andrzej Kulka. W niedzielę odbędzie się koncert, który uczci 50 lat współpracy artysty z Polską Filharmonią Bałtycką.
Konstanty Andrzej Kulka
Konstanty Andrzej KulkaFoto: PAP/Piotr Polak

Konstanty Andrzej Kulka do dnia dzisiejszego zagrał już ponad 1500 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestr z całego świata. Gra z najsłynniejszymi światowymi muzykami, występuje na festiwalach w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie i innych. Regularnie powiększa ilość nagrań telewizyjnych i płytowych ze swoim udziałem. Wystąpił także gościnnie w albumie "Hat, Rabbit" swojej córki Gaby Kulki. Jego związek z Gdańskiem oraz Polską Filharmonią Bałtycką jest oczywisty. Oprócz rozwijania kultury Muzycznej w Polsce, jako rodowity gdańszczanin popularyzował także kulturę i muzykę Pomorza.Podczas koncertu wystąpią także Wojciech Koprowski - asystent na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Mikołaj Grabowski - doktorant Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Klaudia Kowacz - najmłodsza studentka profesora Kulki. To po godz. 8.35.

Po godz. 7.35 zaprosimy na Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Impreza ta pozyskała sobie opinię inicjatywy o wielkiej kreatywności. Jego formuła polega na szukaniu wspólnej problematyki i określania podobieństw pomiędzy odległymi zjawiskami kulturowymi zarówno w przestrzeni, czasie jak i w różnych gatunkach muzyki i sztuki. Formuła ta okazuje się być zarówno świeża i efektywna poznawczo, jak i atrakcyjna dla odbiorcy

Więcej o Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody">>>

Prezentacja kolejnej książki z cyklu "25 książek na 25 -lecie" o 7.20, po 7.45 zaś - "Archiwalnia". Nie zabraknie "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Krzysztof Trebunia-Tutka) i oczywiście płyty tygodnia. To album "Nowa Tradycja 2013", czyli nagrania wykonawców ubiegłorocznego XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia. Codziennie do zdobycia 2 płyty.

17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja"
Na audycję "Poranek Dwójki" zaprasza Marcin Majchrowski.
14 maja (środa), godz. 6.00-9.00

mm

Czytaj także

Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- W tej partyturze widzę raczej wpływy Drugiej Symfonii, "Beatus Vir", "Małego requiem". W pewnym sensie Górecki dokonał tu syntezy technik z różnych okresów twórczości - mówił jeszcze przed premierą "Czwartej" znakomity dyrygent
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kronos Quartet szuka muzyki, która zapobiegnie przemocy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 09:35
- Ciągle nie znalazłem takich dźwięków, ale stale ich poszukuję - mówił w Dwójce David Harrington, założyciel Kronos Quartet. Zespół w tym roku świętuje 40-lecie istnienia. W specjalnej audycji nie tylko prześwietliliśmy historię tej ikony muzyki nowej, ale też spytaliśmy jej lidera o perspektywy na przyszłość.
rozwiń zwiń