Jubileusz Wajdy. Reżyser oczami swoich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 17:03
Z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy o współpracy z artystą opowiadają między innymi Olgierd Łukaszewicz i Krystyna Janda.
Audio
  • Współpracę z Andrzejem Wajdą wspomina Olgierd Łukaszewicz (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krystyna Janda: Andrzej bardzo kocha aktorów (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Współpracę z Andrzejem Wajdą wspomina Wojciech Pszoniak (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • O Andrzeju Wajdzie opowiada Jerzy Radziwiłowicz (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Wajda i Krystyna Janda podczas uroczystości nadania reżyserowi doktoratu honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2000 r.)
Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Wajda i Krystyna Janda podczas uroczystości nadania reżyserowi doktoratu honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (2000 r.)Foto: PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek Olgierd Łukaszewicz opowiadał o sposobach budowania roli u Andrzeja Wajdy, rozmowach z reżyserem, "czarowaniu obrazami" w filmie i teatrze, współtworzeniu roli Stasia w filmie "Brzezina", Kamila Desmoulins w spektaklu "Sprawa Dantona", udział w spektaklu telewizyjnym "Bigda idzie", "Wieczerniku " Ernesta Brylla, a także w filmie "Katyń".

We wtorek usłyszeliśmy opowieść Krystyny Jandy, aktorki zaangażowanej przez Andrzeja Wajdę do ról m.in. w "Człowieku z marmuru", "Dyrygencie", "Tatarak".

We środę pracę z reżyserem wspominał także Wojciech Pszoniak: Wierchowieński w "Biesach", Dziennikarz-Stańczyk w "Weselu", Jeszua w "Piłacie i innych" (filmie realizowanym w zachodnich Niemczech na podstawie apokryficznego wątku z "Mistrza i Małgorzaty"), Moryc Welt w "Ziemi Obiecanej", Robespierre w sztuce "Sprawa Dantona" (a potem polsko-francuskim filmie "Danton"), wreszcie - doktor Korczak.

Usłyszymy także wspomnienia i refleksje Jerzego Radziwiłowicza (w czwartek 10.03) oraz Andrzeja Seweryna (w piątek 11.03).

***

Na "Zapiski ze współczesności" zapraszamy od poniedziałku do piątku (7-11.03) w godz. 11.45-12.00. Audycje przygotowały Elżbieta ŁukomskaDorota GacekAnna Lisiecka i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

mc/tj

Czytaj także

Andrzej Wajda: film o mnie byłby bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 14:15
5 lat temu, w 85. urodziny, mistrz kina opowiadał w Dwójce o epizodach własnej biografii, wspominał swoje dawne filmy - i nie tylko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracowałem z Andrzejem Wajdą

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 14:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień twórców filmowych i aktorów, którzy opowiadają o współpracy z wybitnym reżyserem.
rozwiń zwiń