Krystian Zimerman wystąpi na Warszawskiej Jesieni

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 15:00
W środowym "Poranku Dwójki" będziemy rozmawiać o, rozpoczynającym się 20 września, festiwalu Warszawska Jesień. Podczas jednego z wieczorów Krystian Zimerman wykona Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego z okazji 100-lecia urodzin kompozytora.
Tadeusz Strugała, Krystian Zimerman, Witold Lutosławski podczas festiwalu Warszawska Jesień 1988
Tadeusz Strugała, Krystian Zimerman, Witold Lutosławski podczas festiwalu Warszawska Jesień 1988Foto: Andrzej Glanda/mat. prasowe Festiwalu Warszawska Jesień

Warszawska Jesień jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. To jedyna w Polsce impreza o randze i skali międzynarodowej, poświęcona muzyce współczesnej, a przez wiele lat - jedyny tego rodzaju festiwal w środkowej i wschodniej części Europy. Wciąż jednak jest organizmem żywym, rozwija się i ma się dobrze na tyle, na ile pozwala budżet przeznaczony na kulturę w Polsce oraz ogólna sytuacja muzyki. Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, a nad programem kolejnych edycji pracuje Komisja Repertuarowa powoływana przez Zarząd Związku. (źródło www.warszawska-jesien.art.pl)

Krystian Zimerman, światowej sławy pianista, przyjedzie do Polski na jeden koncert, który odbędzie się 22 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego z okazji 100-lecia urodzin kompozytora, dokładnie 25 lat po polskiej premierze utworu.

Gościem "Poranka" po godz. 8.35 będzie Ewa Bogusz-Moore z Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, która opowie o wydarzeniach związanych z Festiwalem.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Po godz. 7.45 porozmawiamy z Danutą Sztencel, koordynatorką Festiwalu "Muzyka na szczytach", który - jak co roku - odbywa się w Zakopanem. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" jest imprezą cykliczną, działającą od 2009 roku. Grupa założycieli Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza postanowiła podjąć próbę przywrócenia Zakopanemu dawnej świetności, zapraszając pod Tatry wybitnych muzyków i przedstawicieli innych sztuk.

Ponadto w audycji: przegląd prasy, kalendarium i "Piosenka z rekomendacją". W tym tygodniu piosenki poleca śpiewak Krzysztof Kur. Nie zabraknie płyty tygodnia. Jak zawsze będziemy też mieli dla słuchaczy zaproszenia na wydarzenia kulturalne.

Na audycję zaprasza Marcin Majchrowski.

11 września (środa), godz. 6.00-9.00

Zobacz więcej na temat: Warszawska Jesień
Czytaj także

"Chłopi” śpiewają i tańczą w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 11:19
- Powieść Reymonta to świetny materiał na musical, już podczas czytania mieszka tam muzyka, kostium, scenografia, konflikt, zamknięta zbiorowość, to wszystko, co jest pożywką dla teatru muzycznego – oceniał reżyser Wojciech Kościelniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal filmowy w Gdyni: science-fiction według Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 15:42
W "Poranku Dwójki" Michał Chaciński, dyrektor artystyczny gdyńskiego festiwalu, omawiał najciekawsze punkty programu. Wśród których znalazły się m.in. polskie zapomniane filmy science-fiction.
rozwiń zwiń