"Chłopi” śpiewają i tańczą w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 11:19
- Powieść Reymonta to świetny materiał na musical, już podczas czytania mieszka tam muzyka, kostium, scenografia, konflikt, zamknięta zbiorowość, to wszystko, co jest pożywką dla teatru muzycznego – oceniał reżyser Wojciech Kościelniak.
Audio
  • Reżyser musicalu "Chłopi" Wojciech Kościelniak/ Poranek Dwójki
  • Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o koncertach Beethovena/Poranek Dwójki
Fragment plakatu z musicalu Chłopi.
Fragment plakatu z musicalu "Chłopi".Foto: materiały promocyjne

W piątkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy reżysera Wojciecha Kościelniaka w związku z prapremierą musicalu "Chłopi" według powieści Władysława Reymonta. Spektakl zainauguruje pracę Teatru Muzycznego w Gdyni po trzyletniej rozbudowie.
Kościelniak po raz kolejny, po "Lalce", sięga po wydawałoby się nieteatralny materiał literacki i przenosi go na dużą scenę. Jego inscenizacja ma być pierwszą próbą opowiedzenia w musicalowy sposób tej książki. Spektakl ma nawiązywać do polskiej tradycji i zachować wartość literacką pierwowzoru.

- "Chłopi” wydali mi się bardzo ciekawym tematem ze względu na to, że jest to opowieść o nas, a poza tym, to jest świetna noblowska literatura – oceniał reżyser spektaklu Wojciech Kościelniak. - Tradycje przekładania dobrej literatury, ze świetnymi postaciami, z dobra intrygą i z mocną narracją wieloznaczeniową, na świecie funkcjonują od dawna, jak choćby we francuskim musicalu "Nędznicy”. Pomyślałem, że warto, byśmy też w Polsce poszli tą drogą – podkreślał.

W realizacji oprócz Wojciecha Kościelniaka biorą udział także Piotr Dziubek (autor muzyki), Rafał Dziwisz (odpowiedzialny za adaptację), Damian Styrna (autor scenografii), Ewelina Adamska-Porczyk (autorka choreografii), Katarzyna Paciorek (kostiumy) oraz Agnieszka Szydłowska (przygotowanie wokalne). Pierwszoplanową rolę apodyktycznego Macieja Boryny reżyser powierzył Bernardowi Szycowi, którego pamiętamy z roli Tewjego Mleczarza w "Skrzypku na dachu" czy króla Artura w "Spamalocie". Młodą i piękną Jagnę, żonę Boryny, zagrają na zmianę Renata Gosławska i Karolina Trębacz. Warto dodać, że już za niespełna cztery tygodnie, bo 29 września kolejna premiera przygotowywana przez naszego gościa. Będzie to "Mistrz i Małgorzata" na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa.
W dalszej części audycji zaprosiliśmy państwa na XIII Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU. W tym roku w ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty kameralne oraz dwa koncerty symfoniczne w całości poświęcone muzyce Beethovena. O festiwalu opowiadał dyrektor Janusz Marynowski.
Audycję prowadził Wojciech Szachowski.
pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Motyl po drugiej stronie szyby". Dzieci z autyzmem występują w musicalu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:36
- Widać, że udział w tym projekcie wzmacnia poczucie ich wartości. To bardzo wzruszające, że moje dziecko może zaistnieć pomimo swoich ograniczeń - mówi Joanna Bestyńska, mama Mateusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żadna sztuka nie pozostawała tak długo na afiszu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 10:22
Musical "The Fantastics" wystawiany jest w Nowym Jorku od 53 lat. To absolutny rekord.
rozwiń zwiń