"Chłopi” śpiewają i tańczą w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 11:19
- Powieść Reymonta to świetny materiał na musical, już podczas czytania mieszka tam muzyka, kostium, scenografia, konflikt, zamknięta zbiorowość, to wszystko, co jest pożywką dla teatru muzycznego – oceniał reżyser Wojciech Kościelniak.
Audio
  • Reżyser musicalu "Chłopi" Wojciech Kościelniak/ Poranek Dwójki
  • Dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski o koncertach Beethovena/Poranek Dwójki
Fragment plakatu z musicalu Chłopi.
Fragment plakatu z musicalu "Chłopi".Foto: materiały promocyjne

W piątkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy reżysera Wojciecha Kościelniaka w związku z prapremierą musicalu "Chłopi" według powieści Władysława Reymonta. Spektakl zainauguruje pracę Teatru Muzycznego w Gdyni po trzyletniej rozbudowie.
Kościelniak po raz kolejny, po "Lalce", sięga po wydawałoby się nieteatralny materiał literacki i przenosi go na dużą scenę. Jego inscenizacja ma być pierwszą próbą opowiedzenia w musicalowy sposób tej książki. Spektakl ma nawiązywać do polskiej tradycji i zachować wartość literacką pierwowzoru.

- "Chłopi” wydali mi się bardzo ciekawym tematem ze względu na to, że jest to opowieść o nas, a poza tym, to jest świetna noblowska literatura – oceniał reżyser spektaklu Wojciech Kościelniak. - Tradycje przekładania dobrej literatury, ze świetnymi postaciami, z dobra intrygą i z mocną narracją wieloznaczeniową, na świecie funkcjonują od dawna, jak choćby we francuskim musicalu "Nędznicy”. Pomyślałem, że warto, byśmy też w Polsce poszli tą drogą – podkreślał.

W realizacji oprócz Wojciecha Kościelniaka biorą udział także Piotr Dziubek (autor muzyki), Rafał Dziwisz (odpowiedzialny za adaptację), Damian Styrna (autor scenografii), Ewelina Adamska-Porczyk (autorka choreografii), Katarzyna Paciorek (kostiumy) oraz Agnieszka Szydłowska (przygotowanie wokalne). Pierwszoplanową rolę apodyktycznego Macieja Boryny reżyser powierzył Bernardowi Szycowi, którego pamiętamy z roli Tewjego Mleczarza w "Skrzypku na dachu" czy króla Artura w "Spamalocie". Młodą i piękną Jagnę, żonę Boryny, zagrają na zmianę Renata Gosławska i Karolina Trębacz. Warto dodać, że już za niespełna cztery tygodnie, bo 29 września kolejna premiera przygotowywana przez naszego gościa. Będzie to "Mistrz i Małgorzata" na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa.
W dalszej części audycji zaprosiliśmy państwa na XIII Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU. W tym roku w ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty kameralne oraz dwa koncerty symfoniczne w całości poświęcone muzyce Beethovena. O festiwalu opowiadał dyrektor Janusz Marynowski.
Audycję prowadził Wojciech Szachowski.
pp

Czytaj także

"Motyl po drugiej stronie szyby". Dzieci z autyzmem występują w musicalu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:36
- Widać, że udział w tym projekcie wzmacnia poczucie ich wartości. To bardzo wzruszające, że moje dziecko może zaistnieć pomimo swoich ograniczeń - mówi Joanna Bestyńska, mama Mateusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żadna sztuka nie pozostawała tak długo na afiszu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 10:22
Musical "The Fantastics" wystawiany jest w Nowym Jorku od 53 lat. To absolutny rekord.
rozwiń zwiń