Ulubiona epoka etnografów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 12:00
Kultura ludowa przełomu XIX i XX wieku - na ile ukształtowała ona nasze myślenie o ludowości? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w "Rozmowach po zmroku".
Chata małopolska; Nawojowa Góra
Chata małopolska; Nawojowa GóraFoto: Robert Niedźwiedzki, lic. CC / wikipedia

Punktem wyjścia będzie funkcjonujący obraz kultury ludowej. W jakim stopniu ukształtował sie on na podstawie opisu kultury chłopskiej przełomu XIX i XX wieku? Dlaczego ten okres tak narzucił się naszej wyobraźni? Czy dlatego, że wtedy rodziła sie etnografia jako dyscyplina naukowa? Czy rzeczywiście życie wsi tak "rozkwitło" po zniesieniu pańszczyzny?

Gośćmi Piotra Kędziorka w "Rozmowach po zmroku" będą profesor Wojciech Burszta - antoropolog i kulturoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i prezes Zarządu Instytutu Oskara Kolberga - oraz dr Anna Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

18 marca (wtorek), godz. 21.30-22.30

mm/bch

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa Oskar Kolberg

Czytaj także

Oskar Kolberg wraca pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
- Z badań wynika, że tylko 8 procent Polaków rozpoznaje nazwisko tego badacza. Głównym celem Roku Oskara Kolberga jest więc przypomnienie jego sylwetki i wielkiego dorobku - mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, zapowiadając obchody rocznicy 200. urodzin wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskar Kolberg – wynalazca polskiej kultury ludowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 08:00
– To, co opisywał Kolberg, nie było do końca tożsame z kulturą XIX-wiecznej wsi. To był polityczny projekt służący tworzeniu państwa narodowego – mówiła w Dwójce dr Ewa Klekot w dyskusji o dziele wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń