X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oskar Kolberg wraca pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
- Z badań wynika, że tylko 8 procent Polaków rozpoznaje nazwisko tego badacza. Głównym celem Roku Oskara Kolberga jest więc przypomnienie jego sylwetki i wielkiego dorobku - mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, zapowiadając obchody rocznicy 200. urodzin wybitnego etnografa.
Audio
  • Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, zapowiada obchody Roku Oskara Kolberga (Poranek Dwójki)
  • Wiersze Haliny Poświatowskiej na Salonach Poezji w Muzeum Łazienki Królewskie (Poranek Dwójki)
O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Wśród zaplanowanych wydarzeń Roku Oskara Kolberga są m.in. konferencje poświęcone zagadnieniom polskiego folkloru z obszarów, które badał etnograf, a które obecnie znajdują się poza granicami Polski. Odbędzie się też szereg koncertów pokazujących w jaki sposób współczesne zespoły nawiązują do ludowej tradycji. Planowana jest też digitalizacja rękopisów etnografa oraz prezentacja dwóch oper jego dzieła. Za obchody Roku Kolberga odpowiedzialny jest Instytut Muzyki i Tańca. Dyrektor instytutu Andrzej Kosowski opowiadał w "Poranku Dwójki" m.in. o tym, jaka współcześnie jest pamięć o wielkim polskim naukowcu.

- Środowisko etnografów, etnomuzykologów jest dumne z postaci i dzieła Oskara Kolberga. Uważamy, że była to pionierska praca, nie tylko w skali Polski, ale unikatowa w skali światowej. - mówił Andrzej Kosowski. - Powiedzmy sobie jednak szczerze, że niestety powszechna znajomość dokonań etnografa jest niewielka. Przygotowując się do roku Oskara Kolberga przeprowadziliśmy specjalne badanie na statystycznej próbie Polaków i ze smutkiem stwierdziliśmy, że zaledwie osiem procent z nich potrafiło rozpoznać jego nazwisko. Sądzę więc, że głównym celem Roku jest przypomnienie sylwetki i wielkiego dorobku tego badacza polskiego folkloru - dodał.

Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, przypomniał, że Oskar Kolberg nie tylko zbierał materiały do swojego dzieła w sytuacji, w której Polski nie było na mapie świata, lecz także działał w innej rzeczywistości technologicznej. - Nie miał mikrofonu, magnetofonu ani Facebooka - powiedział Andrzej Kosowski. - Podróżował od jednego miasteczka do drugiego, od jednej chałupy do następnej, przysłuchiwał się, notował, na początku tylko słowa pieśni, potem melodię, następnie zaczął przyporządkować do nich obrzędy, zwyczaje i zabawy. Wykonał więc tytaniczną pracę utrwalenia naszego niematerialnego dziedzictwa, z której korzystamy do dzisiaj i z której korzystało też wielu kompozytorów inspirujących się muzyką ludową - opowiadał.
Urodzony w Przysusze w 1814 roku Oskar Kolberg był jednym z pionierów badań polskiego folkloru. Jako pierwszy zebrał i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy. W swoich zapiskach utrwalił około 10 tysięcy melodii ludowych. Zdobyte informacje na temat rodzimego folkloru zebrał w znakomitym, liczącym 33 tomy dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".

***

W  zapraszaliśmy także na styczniowe Salony Poezji, które odbywać sie będą w Muzeum Łazienki Królewskie. Bohaterką tych spotkań będzie Halina Poświatowska. Pierwsze z nich zatytułowane "Carmen z różą w zębach" zaplanowano na niedzielę 12 stycznia. Wiersze z lat 1956-1958 czytać będą Zofia Kucówna i Anna Sroka.

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

9 stycznia (czwartek)

O.
O. Kolberg, druk wg Stachiewicza, ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, za zgodą IMIT

 

mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
bogu5552014-01-10 10:30 Zgłoś
Dzisiaj pan ksiądz w Poranku Dwójki powiedział :że buddyzm i zen to mydlenie oczu i oszustwo. Katolicyzm jest jedynie słuszny i prawdziwy. Katolicyzm jest nierozerwalnie związany z etyką. Ciekawe czy tak jak pedofilia z kapłaństwem?

Czytaj także

Zygmunt Hübner – aktor, który ukradł film

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 15:00
- Był pierwszym i niedościgłym mistrzem w tworzeniu teatru jako dyrektor - o Zygmuncie Hübnerze w związku z retrospektywą "Zygmunt Hübner - odpowiedzialność artysty. Przegląd twórczości filmowej i telewizyjnej" opowiadali w Dwójce Jan Buchwald i Tadeusz Lubelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzej Królowie kolędują

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 16:00
W sobotnim Poranku Dwójki zaprosimy Państwa na nasz specjalny koncert kolędowy do Studia Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie - "Nie masz ci nie masz nad tę gwiazdeczkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobry krakowski "Kochanek"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 12:49
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy m.in. o gościnnych spektaklach teatrów z Krakowa na scenie Teatru Polskiego w Warszawie w ramach cyklu "Goście w Polskim".
rozwiń zwiń