Polskie Radio
Section05
Donieck

Pułk Azow nie składa broni. Bohaterska obrona ostatniego przyczółku wolności w Mariupolu

Rosjanie rozpoczęli szturm zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Znajduje się tam kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy. W piwnicach fabryki nadal chronią się też cywile. W udostępnionym nagraniu wiceszef broniącego zakładów pułku Azow Swiatłosław Pałamar podkreślił wolę walki ukraińskich żołnierzy o ostatni przyczółek miasta. - Mariupol należy do Ukrainy - zaznaczył. 
Zobacz więcej na temat:  Donieck Donbas Mariupol wojna na Ukrainie Rosja agresja

"To tylko utrudni negocjacje". Zełenski o rosyjskich "pseudoreferendach" w Doniecku i Ługańsku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że możliwe przeprowadzenie referendum o "przyłączeniu" do Rosji samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej dodatkowo utrudni negocjacje.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Antonio Guterres ONZ Kijów Donieck Ługańsk

Wschód Ukrainy w ogniu. Zacięte walki i zmasowany ostrzał w obwodzie ługańskim i donieckim

W ogarniętym walkami obwodzie ługańskim najgorsza sytuacja panuje w Kreminnej, Popasnej i Rubiżnem. Trwa oblężenie Mariupola w obwodzie donieckim. Rosjanie intensywnie ostrzeliwują szereg miejscowości tego obwodu - donosi portal Hromadske. Po odstrzałem znalazły się także m.in. Charków, okolice Krzywego Rogu i Mikołajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Donbas Donieck Ługańsk Rosja Ukraina Europa serwis wschodni

Jak potoczy się ofensywa w Donbasie? Amerykańscy eksperci wieszczą rosyjską porażkę

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) określa sukces rosyjskiej ofensywy w Donbasie jako "wysoce nieprawdopodobny". Jak podkreślają eksperci, wojska agresora nie przezwyciężyły kluczowych problemów, jakim jest brak koordynacji i "katastrofalnie niskie" morale żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina Europa serwis wschodni Ameryka USA Stany Zjednoczone Donbas Donieck Ługańsk

Masowe deportacje w głąb Rosji. "Ukraińcy są torturowani i głodzeni"

Ponad 40 tys. Ukraińców zostało dotychczas deportowanych w głąb Rosji. Ukraińcy są uprowadzani siłą ze swoich domów i kierowani do obozów w okupowanych obwodach donieckim i ługańskim, a następnie wywożeni do Rosji. - Są torturowani i głodzeni. Istnieje też wiele świadectw potwierdzających, że ludzie znikają - mówiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina serwis wschodni Europa Rosja ŚWIAT Donbas Donieck Ługańsk

Konflikt Rosji z Ukrainą. Michał Gramatyka o sankcjach i bezpieczeństwie energetycznym

– Te sankcje jeszcze nie są najbardziej dotkliwe dla Rosji. Obawiam się, że mogą nie przynieść spodziewanych efektów. Podobnie było przecież po aneksji Krymu. Wówczas również Europa zdefiniowała sankcje dla Rosji, która odpowiedziała embargiem na handel towarami spożywczymi, przez jakiś czas obie strony przerzucały się argumentami, a potem wszystko wróciło do normy – przypomina poseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Bartłomiej Graczak dyplomacja Donieck Ługańsk Trójka USA Trójka Ukraina bezpieczeństwo energetyczne Władimir Putin

Dobromir Sośnierz o agresji Rosji na Ukrainę: To bardzo ważna lekcja dla Polski

Poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia, że USA, Wielka Brytania i Rosja gwarantowały integralność terytorialną Ukrainy w zamian za zrzeczenie się przez nią arsenału jądrowego. Tymczasem w obliczu agresji Ukraina została pozostawiona sama sobie i nie może liczyć na pomoc militarną żadnego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Bartłomiej Graczak dyplomacja Donieck Ługańsk Trójka USA Trójka Ukraina