Polskie Radio
Section05
Donieck

Separatyści proklamują kolejne państwo, tym razem Małorosję

Prorosyjscy separatyści ze wschodniej Ukrainy oświadczyli we wtorek, że proklamują nowe państwo - Małorosję, które w ich zamyśle ma obejmować nie tylko tereny przez nich kontrolowane, ale także resztę Ukrainy. To idea tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, tzw. Ługańska Republika Ludowa nic nie wie na ten temat. Jest to kolejny tego rodzaju pomysł prorosyjskich sił na terenach okupowanych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Donieck Donbas Krym Rosja

Mer Lwowa dla PR24: nie prowadźmy handlu z Rosją

– Rosyjska okupacja Krymu oraz wojna w Zagłębiu Donieckim i Ługańskim to wyzwania stojące przed Ukrainą, ponieważ Rosja nie ma zamiaru zmniejszać swoich nacisków. Bardzo ważne jest stanowisko Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i innych państw, które rozumieją te zagrożenia – mówił w Polskim Radiu 24 Andrij Sadowy, mer Lwowa, szef partii Samopomoc.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Piotr Pogorzelski Rosja Donieck wojna na Ukrainie Krym

„Utrzymanie gorącego Donbasu jest w interesie Rosji”

Rosja uznała paszporty samozwańczych Republik Donieckiej i Ługańskiej na Ukrainie. Rozważa także nadanie rosyjskiego obywatelstwa obywatelom samozwańczego Naddniestrza znajdującego się w Mołdawii. Rozmawiali o tym w programie Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych  PAN) i Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donieck Polskie Radio 24 Ukraina Paweł Kowal Wojciech Górecki Maria Przełomiec Donbas