Polskie Radio
Section05
Donieck

Na Donieck spadła bomba. Omyłkowo zrzucili ją Rosjanie, chcieli obwinić Ukrainę

Portal Centrum Narodowego Sprzeciwu (utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy) poinformował, że w ostatnich dniach Rosjanie omyłkowo zrzuciły bombę lotniczą na okupowany Donieck. Kreml później próbował oskarżyć o ten czyn stronę ukraińską. Pocisk spadł na teren zabudowany, cudem nie eksplodował.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donbas Donieck wojna na Ukrainie wojna 2023 Europa

"Ta książka zaczęła powstawać w niewoli". Ukraiński pisarz przetrwał piekło rosyjskiego więzienia

Początkowo nikt nie wierzył, że w dawnej fabryce materiałów izolacyjnych Rosjanie stworzyli nielegalne więzienie i torturują tam Ukraińców. - Musieliśmy czekać do wyjścia na wolność Asiejewa, żeby dostać wstrząsającą relację z piekła, które funkcjonuje tam do dzisiaj - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Gaczkowski, tłumacz książki "Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku" autorstwa Stanisława Asiejewa.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Ukraina Donieck Marcin Gaczkowski Stanisław Asiejew

Brytyjski MON: Rosjanie włączyli w struktury swojej armii okupowane tereny Ukrainy

Jak informuje w swojej codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony, rosyjska armia formalnie przyłączyła okupowane tereny Ukrainy do swojego Południowego Okręgu Wojskowego. "Jest mało prawdopodobne, by miało to natychmiastowy wpływ na przebieg wojny" - dodano.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2023 Europa wojna na Ukrainie serwis wschodni Ługańsk Donieck Donbas zbrodnie wojenne

Rosjanie planują referendum w Doniecku? Brytyjski wywiad ujawnia nowe informacje

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przekazało, że prawdopodobnie Rosja jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej. "Nie jest jasne, czy ostateczna decyzja o przeprowadzeniu głosowania została podjęta" - czytamy w komunikacie. Brytyjski wywiad dodał, że dowody na to przedstawiły już w ubiegłym tygodniu rosyjskie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Donieck