X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O pomysłowości i wytworach amatorów bez ironii

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 13:39
- Istnieją dwie cechy, które zamazują znacznie ciekawsze treści, jakie można wyczytać z przedmiotów tworzonych przez ludzi dla samych siebie. Ironia i nostalgia są niesprawiedliwe i czynią to zjawisko jednowymiarowym - mówiła w Dwójce Olga Drenda.
Audio
  • Wszystkie pomysłowe wyroby wokół nas (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Olga Drenda, Wyroby. Pomysłowość wokół nas - okładka książki
Olga Drenda, "Wyroby. Pomysłowość wokół nas" - okładka książkiFoto: mat. prom.

Gościem audycji była dziennikarka, tłumaczka, etnolożka i antropolożka kultury, autorka wydanej właśnie książki "Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Rozmawialiśmy o wyrobach, czyli rzeczach, które ludzie tworzą sami dla siebie, dla własnych potrzeb, ale i o popularnych przedmiotach wytwarzanych fabrycznie.

"Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością" - czytamy w nocie wydawniczej książki.

- Wiele z tych przedmiotów bardzo mi się podoba, a to dlatego, że są one bardzo jednorazowe, bardzo własne. To budzi chęć wzięcia ich w obronę przed wyśmiewaniem. Ironia i sarkazm to często reakcja odbiorcy na zjawisko estetyczne, z którym nie wie, jak sobie poradzić, co o nim sądzić. Te przedmioty odbiegają często od naszych oficjalnych norm estetycznych, gdyż bywają efektem rozbieżności między ambicją twórców a ich możliwościami technicznymi - powiedziała Olga Drenda.

Czy wyroby amatorów powinno nazywać się kiczem? Jakich kategorii estetycznych powinniśmy używać do ich oceny? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Olga Drenda (autorka książki "Wyroby. Pomysłowość wokół nas")

Data emisji: 18.12.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Architektura niepodległości w Europie Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 13:01
W audycji wyszliśmy od czegoś na wskroś materialnego - architektury, urbanistyki - by przejść do abstrakcyjnych pojęć, takich jak niepodległość czy suwernenność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat iluzji, czyli zbiorowy mechanizm ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 14:53
W "Rachunku myśli" spotkaliśmy się z psychoterapeutą Pawłem Wojciechowskim, autorem książki "Światy zastępcze".
rozwiń zwiń