Prof. Andrzej Szczerski: miałem poczucie, że ta książka powinna wyjść w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 14:12
- Mija właśnie 30 lat transformacji i warto ten okres podsumować. Nie chciałem pisać książki chronologicznej, encyklopedycznej. Wydaje mi się, że na to jest jednak za wcześnie. Wolałem zwrócić uwagę na wybrane problemy, które moim zdaniem te czasy zdefiniowały. Stąd ten eseistyczny charakter - mówił w Dwójce autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku".
Audio
  • Rozmowa z Andrzejem Szczerskim, autorem książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./pixmart (Pixabay)

Publikacja ujmuje ważne i nie do końca wcześniej omawiane zagadnienia działalności artystycznej w naszym regionie Europy. Rzecz dotyczy nie tylko Polski, ale np. Czech, Słowacji, Ukrainy i Chorwacji.

Rok 1989 był przełomowy dla historii Europy. W tym samym roku - na co zwraca uwagę w swej książce prof. Andrzej Szczerski - ukazał się głośny artykuł Francisa Fukuyamy "Koniec historii". Jak postrzeganie świata w tym kontekście - geopolitycznym, historycznym - wpływało także na sztukę w Europie Środkowo-Wschodniej? Co dzisiaj oznacza sztuka regionu? Czy taki podział we współczesnym świecie artystycznym ma jakieś znaczenie? Jak wobec tego określić spadkobierców sztuki lat 90.? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Gość: prof. Andrzej Szczerski (historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku")

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak prof. Kłoczowski wpisał Polskę w europejski kontekst

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:00
- Prof. Jerzy Kłoczowski odegrał ważną rolę w momencie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej - o wybitnym historyku, który zmarł 2 grudnia, opowiadał w Dwójce dr Maciej Sobieraj.
rozwiń zwiń