Jak prof. Kłoczowski wpisał Polskę w europejski kontekst

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 20:00
- Prof. Jerzy Kłoczowski odegrał ważną rolę w momencie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej - o wybitnym historyku, który zmarł 2 grudnia, opowiadał w Dwójce dr Maciej Sobieraj.
Audio
  • Audycja wspomnieniowa o prof. Jerzym Kłoczowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Prof. Jerzy Kłoczowski
Prof. Jerzy KłoczowskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

koczowski 1200.jpg
Sylwetka prof. Jerzego Kłoczowskiego

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" wspominał, że prof. Kłoczowski zawsze zwracał uwagę na szeroki kontekst wydarzeń, pokazywał, że pewne procesy nie dzieją się w oderwaniu od innych. W momencie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej przypomniał, że ten zjednoczeniowy kierunek nasz kraj wytyczył już w XVI wieku. - Zwrócił uwagę, że unia polsko-litewska zawarta w 1569 roku, pokazała, jak kraje mogą się zjednoczyć w duże państwo w sposób pokojowy - opowiadał dr Sobieraj.

Z kolei prof. Paweł Kras wspominał badania profesora z lat 50., w których zajmował się dziejami instytucji parafii nie tylko jako jednostki kościelnej, ale też społecznej. W audycji rozmawialiśmy o najważniejszych myślach prof. Jerzego Kłoczowskiego, jego ostrzeżeniach przed manipulowaniem historią oraz zachętach do szukania tego, co łączy poszczególne narody.

Prof. Jerzy Kłoczowski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, założycielem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, senatorem, działaczem społecznym, laureatem wielu nagród i odznaczeń, nade wszystko zaś znakomitym historykiem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Michał Nowak

Goście: dr Maciej Sobieraj, dr Łukasz Jasina oraz prof. Paweł Kras (historycy)

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Tomasz Burek. Intelektualny spacer pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 19:00
– Pracując z nim, zobaczyłem, w jaką rutynę wpadliśmy my, nieraz młodsi od niego o 10 czy 20 lat – mówił o zmarłym 1 maja 2017 r. Tomaszu Burku poeta Krzysztof Kuczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka historyczna. "Wysoki poziom, słaba promocja"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 19:00
 - W Polsce jest bardzo dużo dobrych książek historycznych, które nie są zauważalne - podkreślał w Dwójce prof. Tomasz Szarota, członek jury Nagrody Klio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzydła Dedala dla Andrzeja Nowaka. "To nagroda, która stara się iść pod prąd"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 17:30
– Chcemy nagradzać autorów, którzy za swój nonkonformizm płacili w różny sposób. Prof. Andrzej Nowak mieści się w tym gronie – mówił Antoni Libera, juror Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala.
rozwiń zwiń