REKLAMA

Antoni Lange - poeta nieznany światu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 10:53
Niegdyś podziwiany i uwielbiany, obecnie bywa przywoływany głównie w kontekście swego młodszego kuzyna Bolesława Leśmiana. Na kilka dni przed 90. rocznicą śmierci młodopolskiego poety przypomnieliśmy w audycji jego sylwetkę.
Audio
  • Wokół życia i twórczości Antoniego Langego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Antoni Lange
Antoni LangeFoto: Archiwum NAC

Sam Antoni Lange wart jest uwagi z wielu powodów. Był poetą trzech epok i trzech literackich tendencji; debiutował u zmierzchu pozytywizmu publikując zbiór pieśni patriotycznych "Pogrobowcom", w okresie Młodej Polski przeżywał rozkwit swej twórczości, stworzył oryginalną koncepcję artystyczną "poety nieznanego światu" wraz z nastaniem dwudziestolecia międzywojennego.

Jego twórczość była niezwykle różnorodna i wszechstronna: obejmowała ponad 50 tytułów z niemal wszystkich znanych wówczas gatunków literackich. Różnorodności tej towarzyszyły również liczne przemiany światopoglądowe poety: od twórczości zaangażowanej społecznie, przez lirykę filozoficzno-refleksyjną, aż do estetyzującej.

Pisywał felietony, studia literackie i filozoficzne, był popularyzatorem sztuki, badaczem polskiego romantyzmu, znawcą literatury francuskiej; był również – obok Jerzego Żuławskiego i Władysława Umińskiego − jednym z pionierów literatury fantastycznonaukowej (opowiadania z cyklu "W czwartym wymiarze", powieść "Miranda").

Ważny aspekt jego działalności literackiej stanowiło translatorstwo: był pierwszym w Polsce tłumaczem poezji Edgara Allana Poego oraz Charlesa Baudelaire’a, tłumaczył też poetów włoskich, angielskich, hiszpańskich, szwedzkich, niemieckich, arabskich i perskich. Spod jego pióra wyszły również przekłady z sanskrytu.

W audycji rozmawialiśmy również o tym, jak istotne było w twórczości Langego podłoże filozoficzne oraz w jaki sposób w jego utworach odzwierciedla się ogromna fascynacja Orientem i Indiami. Zastanawialiśmy się także, dlaczego poeta uwielbiany jako "lew salonowy", częsty bywalec salonów literackich i postać powszechnie znana w kręgach literatów warszawskich i cyganerii krakowskiej, zmarł w samotności i zapomnieniu oraz jak dziś wygląda recepcja jego twórczości.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzi: Kinga Michalska

Goście: prof. Ewa Paczoska i dr Eliza Kącka - znawczynie epoki modernizmu z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/ml

Czytaj także

Jacek Podsiadło: dziś wolę rozmawiać ze zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:00
- Dawniej pisałem sporo wierszy, bo miałem potrzebę, żeby powiedzieć coś światu, teraz coraz częściej nie czuję tej potrzeby - mówił w Dwójce znakomity poeta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Mikołajewski: Krzysztof Boczkowski chciał czuć się we wspólnocie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 11:29
- Pewnego razu zadzwonił do mnie z wielką rozpaczą w głosie i powiedział: "Jarku, ja rzucam to pisanie. To dłużej nie ma sensu, ponieważ zostały zerwane wszelkie więzi". Poskarżył się, że ukazały się jego wiersze i przekłady, a nikt z tych wydawnictw nawet do niego nie zadzwonił - mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski.
rozwiń zwiń