X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niezwykłe freski z Supraśla. "Został może jeden procent"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:00
- To były fragmenty polichromii znajdującej się na resztkach filarów, które sterczały na ruinach zburzonej cerkwi - opowiadała Ewa Zalewska, kierowniczka Muzeum Ikon w Supraślu, o ocalałych freskach z supraskiego monasteru.
Audio
  • Rozmowa o freskach supraskich i historii supraskiej cerkwi (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Promocja albumu Freski supraskie  relikty XVI-wiecznego malarstwa postbizantyńskiego w Muzeum Ikon w Supraślu, Supraśl, 21.12.2019.
Promocja albumu "Freski supraskie – relikty XVI-wiecznego malarstwa postbizantyńskiego" w Muzeum Ikon w Supraślu, Supraśl, 21.12.2019.Foto: PAP/Artur Reszko

Cerkiew Zwiastowania w Supraślu została konsekrowana na początku XVI wieku, w kolejnych dziesięcioleciach powstały freski. Przetrwały do roku 1944, kiedy wycofująca się z Supraśla armia niemiecka wysadziła świątynię w powietrze. Tuż po wojnie ocalałe malowidła udało się zdjąć i zabezpieczyć.

- Freski te malowali prawdopodobnie serbscy mistrzowie, w stylu bizantyńskim, czyli trzymali się bardzo kanonu ikonograficznego. Wykonali to w sposób niezwykle umiejętny - podkreślała Ewa Zalewska. Niestety, na co zwracała w audycji uwagę Aneta Jurgilewicz-Stępień, do naszych czasów ocalał "nikły procent tych fresków". - Nie wiem, czy możemy rozmawiać o jednym procencie. Polichromia była bardzo rozległa, bogata, była przepiękna.

Niedawno ukazał się album prezentujący te szesnastowieczne freski z monasteru w Supraślu. Przedstawia on m.in. zachowane świadectwa przedwojenne, przybliżające wartość utraconego dziedzictwa. Album jest dostępny w formie cyfrowej na stronie muzeum podlaskiego, wydanie papierowe można otrzymać na miejscu w Muzeum Ikon.

O dziejach supraskiej cerkwi i powstaniu tych bezcennych malowideł, ich pierwotnym kształcie, a przede wszystkim: o okolicznościach ich zniszczenia i historii ocalenia opowiadali goście Dwójkowej audycji.


Monaster w Supraślu Monaster w Supraślu. Fot. Bartosz Panek/PR2

Monaster w Supraślu Monaster w Supraślu. Fot. Bartosz Panek/PR2

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Ewa Zalewska (kierowniczka Muzeum Ikon w Supraślu), Aneta Jurgilewicz-Stępień (koordynatorka wydania albumu z supraskimi freskami), Diakon Jarosław Makal z parafii Zwiastowania NMP i św. Jana Teologa w Supraślu, dr Radosław Dobrowolski (burmistrz Supraśla), dr Tomasz Ołdytowski (prezes Towarzystwa Przyjaciół Supraśla) i Piotr Sawicki (fotograf)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Freski pod lupą. W internecie zobaczysz to, czego nie widać gołym okiem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 13:53
Malowidła freskowe z dwudziestu zespołów barokowych Dolnego Śląska można zobaczyć na jednej stronie internetowej z dokładnością większą niż w rzeczywistości.
rozwiń zwiń