X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Laskowska. Legenda filmu i teatru, która zaczynała w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:08
- Jako mała dziewczynka występowała w przedwojennym cyrku objazdowym u Sióstr Watras. Była wystrzeliwana z armaty i to był sceniczny debiut Ireny. Po występie publiczność rzucała w nią pomarańczami. Był to rarytas, więc ona później zabierała te pomarańcze ze sobą - mówili w Dwójce Dominika Laskowska, bratanica zmarłej w grudniu 2019 roku wybitnej aktorki, oraz jej mąż Grzegorz Damięcki.
Audio
  • Papierosy i srebrny piasek Bałtyku. Wspomnienie Ireny Laskowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Irena Laskowska
Irena LaskowskaFoto: NAC

alina janowska 1200 PAP.jpg
Archiwalne wspomnienia Aliny Janowskiej

Na pytanie o charakterystyczną cechę Ireny Laskowskiej jej bliscy przypominają specyficzny sposób, w jaki paliła niewyobrażalne ilości papierosów – zawsze z landrynką w ustach. Puszka ze słodkościami była ciągle obok niej, by mogła się oddawać niezdrowemu nałogowi. Z kolei jeśli zapytać fanów kina o ulubioną scenę filmową z jej udziałem, niewątpliwie będzie to kadr z "Ostatniego dnia lata" Tadeusza Konwickiego i Jana Laskowskiego: naga kobieta wychodzi z morza, zbliża się do brzegu, gdzie spotyka młodego mężczyznę (w tej roli Jan Machulski). Tak rozpoczyna się opowieść o dwóch życiowych, powojennych rozbitkach, którzy na nadbałtyckiej plaży nieoczekiwanie odnajdą w sobie te same lęki i nadzieje.

Film ten otrzymał główną nagrodę w dziedzinie filmów eksperymentalnych na festiwalu w Wenecji w 1958 roku, choć sama Laskowska doceniła go dopiero po latach. Niemniej był on przepustką do imponującej kariery filmowej aktorki, bardzo elektryzującej indywidualistki, która o sztuce i życiu zawsze miała swoje zdanie.

Irena Laskowska zmarła 6 grudnia 2019 roku. Pozostawiła wybitne role filmowe, te zapisane, a także dziesiątki kreacji teatralnych, których pamięć trwa już jedynie w recenzjach ulotnych gazet.

W audycji wybitną aktorkę wspominali: Dominika Laskowska, bratanica, wraz z mężem, aktorem Grzegorzem Damięckim, przyjaciółka prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska oraz Andrzej Titkow, reżyser.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:10
W cyklu "Giganci sztuki" przypomnieliśmy postać wspaniałej aktorki teatralnej i telewizyjnej, tancerki i piosenkarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz: Janusz Kondratiuk był poetą zwykłości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 11:09
- Kiedyś opowiadał mi o swoich kontaktach z generacją poetów, jak Iredyński, Grochowiak, która w latach 60. opanowała wrażliwość mojego pokolenia. On ich znał, pił z nimi wódeczkę i przez nich był traktowany jako poeta ekranu - mówił o zmarłym reżyserze aktor, który wystąpił w jego ostatnim filmie.
rozwiń zwiń