Irena Laskowska. Legenda filmu i teatru, która zaczynała w cyrku

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:08
- Jako mała dziewczynka występowała w przedwojennym cyrku objazdowym u Sióstr Watras. Była wystrzeliwana z armaty i to był sceniczny debiut Ireny. Po występie publiczność rzucała w nią pomarańczami. Był to rarytas, więc ona później zabierała te pomarańcze ze sobą - mówili w Dwójce Dominika Laskowska, bratanica zmarłej w grudniu 2019 roku wybitnej aktorki, oraz jej mąż Grzegorz Damięcki.
Audio
  • Papierosy i srebrny piasek Bałtyku. Wspomnienie Ireny Laskowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Irena Laskowska
Irena LaskowskaFoto: NAC

alina janowska 1200 PAP.jpg
Archiwalne wspomnienia Aliny Janowskiej

Na pytanie o charakterystyczną cechę Ireny Laskowskiej jej bliscy przypominają specyficzny sposób, w jaki paliła niewyobrażalne ilości papierosów – zawsze z landrynką w ustach. Puszka ze słodkościami była ciągle obok niej, by mogła się oddawać niezdrowemu nałogowi. Z kolei jeśli zapytać fanów kina o ulubioną scenę filmową z jej udziałem, niewątpliwie będzie to kadr z "Ostatniego dnia lata" Tadeusza Konwickiego i Jana Laskowskiego: naga kobieta wychodzi z morza, zbliża się do brzegu, gdzie spotyka młodego mężczyznę (w tej roli Jan Machulski). Tak rozpoczyna się opowieść o dwóch życiowych, powojennych rozbitkach, którzy na nadbałtyckiej plaży nieoczekiwanie odnajdą w sobie te same lęki i nadzieje.

Film ten otrzymał główną nagrodę w dziedzinie filmów eksperymentalnych na festiwalu w Wenecji w 1958 roku, choć sama Laskowska doceniła go dopiero po latach. Niemniej był on przepustką do imponującej kariery filmowej aktorki, bardzo elektryzującej indywidualistki, która o sztuce i życiu zawsze miała swoje zdanie.

Irena Laskowska zmarła 6 grudnia 2019 roku. Pozostawiła wybitne role filmowe, te zapisane, a także dziesiątki kreacji teatralnych, których pamięć trwa już jedynie w recenzjach ulotnych gazet.

W audycji wybitną aktorkę wspominali: Dominika Laskowska, bratanica, wraz z mężem, aktorem Grzegorzem Damięckim, przyjaciółka prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska oraz Andrzej Titkow, reżyser.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/jp

Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:10
W cyklu "Giganci sztuki" przypomnieliśmy postać wspaniałej aktorki teatralnej i telewizyjnej, tancerki i piosenkarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz: Janusz Kondratiuk był poetą zwykłości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 11:09
- Kiedyś opowiadał mi o swoich kontaktach z generacją poetów, jak Iredyński, Grochowiak, która w latach 60. opanowała wrażliwość mojego pokolenia. On ich znał, pił z nimi wódeczkę i przez nich był traktowany jako poeta ekranu - mówił o zmarłym reżyserze aktor, który wystąpił w jego ostatnim filmie.
rozwiń zwiń