Anna Odi: w szkole pytano mnie, jak ja mogę mieszkać na terenie obozu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 21:05
- Rodzice raczej chronili od tego tematu mnie i moje siostry. Pierwsze moje pytania związane z tym miejscem pojawiły się, jak już poszłam do szkoły podstawowej. Nieraz dzieci mnie pytały, jak ty się nie boisz mieszkać na tym terenie - mówiła bohaterka audycji dokumentalnej, dla której Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce pracy.
Audio
  • Widok z okna. Audycja dokumentalna (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/Szymon Kaczmarczyk

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz serwis specjalny.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - serwis specjalny

Anna Odi zaczynała jako przewodniczka, była archiwistką, a od wielu lat pracuje w dziale zbiorów – pozyskuje i opiekuje się przedmiotami, które unaoczniają historię tego miejsca. Do muzeum nie trafiła przypadkowo. Jej rodzice, więźniowie obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz, wybrali Oświęcim jako miejsce życia, a były obóz jako miejsce pracy.

W opowieści naszej bohaterki, która przez całe życie pracuje w Muzeum Auschwitz-Birkenau, wojenne losy Józefa Odi przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa i historiami związanymi z jej pracą. A jako, że Pani Anna jest strażniczką odnalezionych w obozie rzeczy, w audycji ważnym bohaterem był również szkicownik z Auschwitz.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/kk

Czytaj także

Agnieszka Witkowska-Krych: edukacja buduje pamięć o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 11:54
- Cóż z tego, że zostaną nam pomniki, które oczywiście są ważne i też przypominają o przeszłości? Myślę, że to właśnie edukacja i kultywowanie pamięci w taki bardziej międzyludzki sposób będzie tym, co zostanie - mówiła w Dwójce w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau antropolog kultury z Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń