Na tropie Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 13:41
"Żyjesz tylko raz jeden, masz tylko to jedyne życie. W słońcu, w świetle świadomości wytęż ducha na podobieństwo słońca" - tak pisał Stanisław Vincenz w jednym ze swoich esejów. Znakomity eseista i filozof , autor cyklu "Na wysokiej połoninie" jest bohaterem najnowszej książki Jacka Hajduka.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
48:04 [ PR2]PR2 (mp3) 4 sierpień 2020 21_29_44 v1.mp3 Jacek Hajduk o Stanisławie Vincenzie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

W tomie zatytułowanym "Wolność słoneczna" autor opowiada o kolejnych etapach życia pisarza - jego związkach z pasterską cywilizacją Hucułów i umiłowaniu Karpat, o wojennym czasie spędzonym na Węgrzech, a także okresie emigracyjnym, gdy Vincenz mieszkał we Francji i pod koniec życia w Szwajcarii.

Jacek Hajduk podąża też tropami ważnych dla autora "Powojennych perypetii Sokratesa" pojęć takich jak gościnność, wolność, krajobraz, ojczyzna i pokazuje, jak życiodajne mogą być przemyślenia eseisty dla współczesnego człowieka. Wiele miejsca w tej opowieści zajmuje Grecja widziana oczyma Stanisława Vincenza i jego wyjątkowe odczytanie eposów Homera. Książka o Stanisławie Vincenzie to trzeci tom jaki filolog klasyczny i tłumacz Jacek Hajduk poświecił wybitnym pisarzom emigracyjnym. Wcześniej wydał książkę "Fantazje mimowolnego podróżnika" o Jerzym Stempowskim i "W rejony mroku" o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Za tę ostatnią otrzymał Nagrodę Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiał: Dorota Gacek

Gość: Jacek Hajduk (filolog klasyczny i tłumacz)

Data emisji: 4.08.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Huculski szlak Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 13:01
Nazywany piewcą Huculszczyzny, polski prozaik i eseista jest autorem cyklu książek "Na wysokiej połoninie" rysującego obraz wierzeń, legend, a także rzeczywistych postaci świata Karpat.
rozwiń zwiń