Czy Polacy mogli wygrać w 1939 roku?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 22:00
17 września 1939 roku to data w naszej historii równie tragiczna, jak 1 września tego samego roku. Data, od której należy liczyć tysiące, setki tysięcy polskich ofiar drugiego z agresorów: Związku Sowieckiego. Tych, którzy polegli w walkach, zmarli w łagrach i na zesłaniach.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
28:32 _PR2_AAC 2020_09_17-21-29-20.mp3 Dr Tymoteusz Pawłowski o książce "Sowieci nie wchodzą" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Czy Polacy mogli wygrać w 1939 roku? Doktor Tymoteusz Pawłowski, autor książki "Sowieci nie wchodzą", stawia taką tezę. Historia alternatywna? Autor twierdzi, że nie. Stara się nas przekonać, że takie są fakty. Warunek był jeden… ten zawarty w tytule.

Autor w swojej obszernej, ponad pięciusetstronicowej książce dowodzi, że polska armia, wbrew twierdzeniom, które wpajano Polakom przez ostatnie osiemdziesiąt lat, była armią, na tle innych armii ówczesnej Europy, dobrze zorganizowaną, dobrze uzbrojoną, z realnymi planami obrony na wypadek agresji zewnętrznej. Czołgi, samoloty, broń przeciwpancerna, nasycenie uzbrojeniem, szlaki komunikacyjne - to wszystko wg Pawłowskiego Polska miała na odpowiednim poziomie, a nasza armia 16 września nie była armią pobitą i wciąż przez wiele miesięcy mogła bronić ogromnych obszarów kraju.

W audycji pytaliśmy o kilka kontrowersyjnych tez stawianych przez autora "Sowieci nie wchodzą", np. o Zaolzie, sojuszników, którzy nie przyszli nam z pomocą, o rolę armii Kraków (kluczowej dla obrony), o niezrealizowane plany niemieckie, o to wreszcie, czy obrona kraju nie mogła i nie powinna była się rozpocząć na linii Wisły.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowały: Wacław Holewiński

Goście: dr Tymoteusz Pawłowski, (autor książki "Sowieci nie wchodzą")

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Musi być zwycięstwo prawdy nad złem"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 05:51
– Musi być zwycięstwo prawdy nad złem, prawa nad bezprawiem, siły nad przemocą. I dla tego zwycięstwa warto żyć, warto wydobyć z siebie wszystkie siły, jakie człowiek wydobyć jest w stanie – mówił ppłk. Wacław Lipiński przed mikrofonem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń