Paralele, korespondencje, dedykacje. Rozmowa z Maciejem Urbanowskim

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 22:00
Literatura polska XX i XXI wieku jest pełna zagadek, niedopowiedzeń, tajemnic. Niektóre z nich starał się rozwikłać, uporządkować w swojej nowej książce zatytułowanej "Paralele, korespondencje, dedykacje w literaturze polskiej XX i XXI wieku" profesor Maciej Urbanowski, który był gościem "Rozmów po zmroku".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/nik.djordjevic

Posłuchaj
27:29 _PR2_AAC 2020_11_03-21-31-53.mp3 Prof. Maciej Urbanowski o książce "Paralele, korespondencje, dedykacje w literaturze polskiej XX i XXI wieku" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

W audycji rozmawialiśmy o relacjach m.in. Andrzeja Bobkowskiego z Wilhelmem Machem, Kazimierza Orłosia z Markiem Nowakowskim, Jarosława Marka Rymkiewicza z pokoleniem wojennym i Janusza Krasińskiego z pokoleniem "Współczesności".

W drugiej części autor omawiał m.in. listy Stanisława Rembeka do Jerzego Giedroycia. Wyjaśniliśmy nieporozumienia, jakie zaszły między wybitnym pisarzem a wybitnym redaktorem, porozmawiamy o Marii Dąbrowskiej widzianej oczyma Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, o korespondencji Jerzego Giedroycia z Czesławem Straszewiczem, wreszcie o dedykacjach Ksawerego Pruszyńskiego ("W czerwonej Hiszpanii" dedykował Eugeniuszowi Małaczewskiemu) i Zbigniewa Herberta (na 399 wierszy z dziewięciu tomów opublikowanych w latach 1957-1998, trzydzieści ma dedykacje).

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: profesor Maciej Urbanowski

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Karol Hubert Rostworowski – dramaturg "tendencyjnie zapomniany"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 05:30
83 lata temu, 4 lutego 1938, zmarł Karol Hubert Rostworowski, klasyk polskiego dramatu.
rozwiń zwiń