Polskie Radio
Section05
Narodowa Demokracja

Pogrzeb Romana Dmowskiego. Wielka manifestacja narodowców i bojkot obozu sanacji

Dokładnie 85 lat temu, 7 stycznia 1939 roku, na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pochowany został Roman Dmowski. Zdaniem organizatorów w uroczystościach udział wzięło 200 tysięcy ludzi, 1000 pocztów sztandarowych i 300 delegacji z wieńcami. W pogrzebie nie uczestniczył jednak żaden przedstawiciel obozu rządzącego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Roman Dmowski II Rzeczpospolita II RP Stronnictwo Narodowe Narodowa Demokracja Józef Piłsudski

NASZA ROZMOWA Po zamachu na Narutowicza Piłsudski nie był już tą samą osobą. "Dramat zostawił w nim stały ślad"

Śmierć głowy państwa z rąk zamachowca była dla Marszałka olbrzymim ciosem. - Piłsudski nie przypuszczał, że nienawiść może się skumulować do tego stopnia, że w państwie, które szczyciło się tym, że nie miało królobójców w swojej historii, dojdzie do tak potwornej zbrodni – ocenia prof. Grzegorz Nowik, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Piłsudski Gabriel Narutowicz Narodowa Demokracja II Rzeczpospolita II RP prezydent

TYLKO U NAS Prof. Krzysztof Kawalec: Dmowski był autorem pomysłu na II RP

- Jeżeli jest coś takiego, jak prawa autorskie do pomysłu, to Dmowski był autorem II RP, ponieważ co najmniej półtora roku zanim ona zaczęła się formować, na papierze zawarł jej kształt: zarówno terytorialny, jak i ustrojowy oraz odnośnie polityki zagranicznej - podkreślał historyk prof. Krzysztof Kawalec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Roman Dmowski Narodowa Demokracja odzyskanie niepodległości

Kobiety - działaczki narodowe. Jaką rolę odegrała Narodowa Organizacja Kobiet?

Poseł, która jako pierwsza Polka ukończyła studia z zakresu botaniki, emisariuszka, konspiratorka… - kobiety ruchu narodowego. W audycji "Dziedzictwo i pamięć" przypominamy sylwetki czterech działaczek narodowych. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta historia Polski Żołnierze Wyklęci Narodowe Siły Zbrojne Narodowa Demokracja Szwajcaria I wojna światowa II Rzeczpospolita Dorota Truszczak Jan Żaryn

Myśl endecka w okresie PRL. Prof. Żaryn: używana jako sposób do legitymizacji władzy komunistycznej

- Część ludzi, którzy w warunkach krajowych po 1956 roku odwoływali się do Narodowej Demokracji i jej programu, używali argumentów, które mogły zalegitymizować władzę komunistyczną w ramach dialogu ze społeczeństwem - powiedział prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn PRL historia PRL Narodowa Demokracja historia Polski