"Grzegorz - o kimś, kto czuje i jest czujny". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 22:00
- To bardzo wrażliwy muzyk. Przekazuje muzyką swoje emocje, swoje uczucia, to wszystko, co w nim jest - mówi w reportażu "Grzegorz - o kimś, kto czuje i jest czujny" Małgorzata Płonka, matka pianisty, który stracił 14 lat życia przez błędną diagnozę.
Grzegorz Płonka
Grzegorz PłonkaFoto: forumgwiazd.com.pl/Forum

shutterstock palec 1200.jpg
Reportaż "Wpuściliśmy śmierć do naszego domu" nominowany do Grand Press

Posłuchaj
40:13 Rozmowy po zmroku 22.06.2021 Płonka.mp3 "Grzegorz - o kimś, kto czuje i jest czujny". Reportaż o Grzegorzu Płonce (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Mówili o nim "Nikifor fortepianu", "Beethoven z Murzasichla". Grzegorz Płonka jako dziecko dotykał klawiszy fortepianu znajdującego się w jego rodzinnym domu. Już wtedy rodzice usłyszeli diagnozę: autyzm. Jako chłopiec dostał kasetę z nagraniem Sonaty księżycowej - utworem, który zmienił jego życie.

Grzegorz Płonka gra Sonatę księżycową:

[Źródło: YouTube Wiktorów Studio]

W wieku 14 lat, po badaniu słuchu, okazało się, że Grzegorz nie jest w spektrum autyzmu, ma jedynie niedosłuch, a grając na fortepianie, próbował zakomunikować światu, że jego umysł pracuje normalnie. Jeszcze przed wszczepieniem implantu Grzegorz słyszał dźwięki proste, czyli takie jak wydaje z siebie instrument.

- To największy ból Grzegorza; świadomość, że stracił 7 lat edukacji, której nie da się już odrobić, ponieważ jeśli mowa nie rozwija się w pierwszych siedmiu latach życia, to zanika system percepcji gramatyki - tłumaczyła Małgorzata Płonka.

"Wrażliwy muzyk, a nie pianista"

Dziś Grzegorz Płonka ma za sobą wiele występów przed publicznością. Był też zapraszany do telewizji. - Wirtuoz to to nigdy nie był i nigdy nie będzie. Nie da rady. Natomiast jego absolutnie niepodważalnym atutem, bije tym wszystkich na głowę, jest interpretacja - podkreśla Łukasz Płonka, ojciec pianisty.

- Nie jestem geniuszem, nie jestem doskonały, nie jestem hohohoho! Jeśli już miałbym o sobie powiedzieć, to że jestem pustym człowiekiem - mówi bohater reportażu.

(Grzegorz Płonka na potrzeby reportażu skomponował muzykę, nagrał zegary, które ją stworzyły)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

O tym, co nieulotne

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 19:12
Zapraszamy do wysłuchania reportażu o Zofii Glińskiej, pierwszej polskiej stewardesie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"My, głusi mamy własną kulturę". Posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 07:44
- Gdy migamy między sobą, jest to takie naturalne. Dlatego głusi mają własną kulturę, a język migowy to jest coś pięknego - mówi Adam Stoyanov, bohater reportażu "Między ciszą a ciszą" Beaty Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń