Krzysztof Gradowski - renesansowy artysta

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 16:10
- Wiedziałem, że ma talent, umie pisać, ale był też świetnym organizatorem, animatorem spotkań z dziećmi - mówił o zmarłym w czerwcu br. reżyserze Krzysztofie Gradowskim jego przyjaciel, kompozytor Andrzej Korzyński.
Krzysztof Gradowski
Krzysztof GradowskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Wszedł do kina ostrymi filmami opisującymi margines społeczny. Był również autorem filmów animowanych oraz kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego - fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów.

Posłuchaj
24:14 Rozmowy po zmroku Dwójka 15 lipiec 2021 21_29_38v1.mp3 Wspomnienie Krzysztofa Gradowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
 

 

Krzysztofa Gradowskiego wspominali w Dwójce Andrzej Korzyński i Jerzy Armata.

Poznali się pół wieku temu, w latach 70. przy okazji realizacji krótkich filmów animowanych i dokumentalnych. - Przyznam, że filmiki, które robił były bardzo zabawne i udane - opowiadał Andrzej Korzyński. - Krzysztof miał niewątpliwy talent grafika, potrafił świetnie rysować. Ujęło mnie także, przy "Akademii Pana Kleksa", że miał niesamowity talent literacki. Napisał wiele znakomitych tekstów do piosenek.

Czytaj także:

Znana dziś wersja "Akademii" stała pod znakiem zapytania, gdyż planowano częściowo odebrać twórcom fundusze i zmarginalizować produkcję. Wówczas Krzysztof Gradowski podjął decyzję, że decydentom trzeba pokazać będące w przygotowaniu piosenki.

- Rzeczywiście wyszły niezłe, jak wiadomo do dzisiaj są popularne - mówił kompozytor. - Odbyła się prezentacja. Ludzie, którzy decydowali wtedy o funduszach po usłyszeniu tych piosenek nie tylko zatwierdzili fundusz, ale jeszcze dodali pieniędzy - wspominał. - Byli zachwyceni.

Źródło: Zdzisława Sośnicka/Pożegnanie Z Bajką

***

Krzysztof Gradowski urodził się 26 czerwca 1943 r. w Krakowie. W 1967 r. otrzymał dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD), gdzie zrealizował szereg filmów podejmujących tematykę socjologii przestępczości, m.in. "Urodzeni w niedzielę", "Konsul i inni", "Obcym wstęp wzbroniony".

Dla dzieci zrealizował - tworząc scenariusze, teksty piosenek i reżyserując - kultowe już dziś filmy – "Akademię Pana Kleksa" (1983), "Podróże Pana Kleksa" (1985), "Pana Kleksa w kosmosie" (1988) oraz "Tryumf Pana Kleksa" (2001).

Był też "Kawalerem Orderu Uśmiechu", który wręczono mu w 1987 r. W 2020 r. otrzymał także Nagrodę 100-lecia ZAiKS-u.

Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca. Miał 77 lat.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Andrzej Korzyński (kompozytor), Jerzy Armata (krytyk literacki)

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 21.30


reklama

Czytaj także

Akademia Pana Kleksa

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2008 09:15
Akademia Pana Kleksa
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Krzysztof Gradowski, twórca filmów o Panu Kleksie. Scenarzysta i reżyser miał 77 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 21:51
We wtorek w wieku 77 lat zmarł Krzysztof Gradowski – znakomity scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, animowanych i fabularnych - poinformowało w środę na Facebooku Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. "Jego »Akademię Pana Kleksa« ogląda już kolejne pokolenie młodych widzów" - napisano.
rozwiń zwiń