Nagrodzony reportaż "Historia trzech pierścieni" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 09:08
- Kiedy podchodziłam do ludzi w ruinach, bałam się dzikości dzieci, dzikości kobiet – były szorstkie, twarde – to wyglądało demonicznie..., ale przełamywałam ten strach - mówiła Anna Pietraszek. W "Rozmowach po zmroku" przypomnieliśmy radiową opowieść Krzysztofa Wyrzykowskiego, zmarłego w minionym tygodniu mistrza reportażu. Audycja otrzymała nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w konkursie "Polska i Świat". Bohaterką reportażu jest znana dokumentalistka filmowa i himalaistka.
Anna Pietraszek
Anna PietraszekFoto: PAP/Tomasz Gzell

Afganistan jak magnes

Anna Pietraszek po raz pierwszy pojechała do Afganistanu w 1973 roku. Wraz z grupą wspinaczy - himalaistów wyruszyła na zdobycie lodowcowych szczytów Hindukuszu. Te chwile na zawsze pozostały jej w pamięci i wpłynęły na całe życie. Nie tylko ze względu na urodę gór, ale również z powodu przyjaźni, jakie zawarła z mieszkającymi tam ludźmi. Od czasu tamtej wyprawy była w Afganistanie 12 razy.

Jest autorką ponad 50 filmów dokumentalnych i reportaży. Jesienią 2002 roku podjęła kolejną reporterską wyprawę do tego wyniszczonego wojną, zburzonego i zaminowanego kraju. - Oficjalnie, według podstawowych wyliczeń specjalistów i saperów, w Afganistanie jest dziesięć milionów min. Prawdopodobieństwo, że jest ich dwa-trzy razy więcej, jest duże - opowiadała reporterka. - Tego nie można sobie wyobrazić. Trzeba stanąć na polu minowym, otrzeć się o nie.

Ludzie z ruin

Kabul przypominał popowstaniową Warszawę. Ruiny, wszędzie ruiny i rozczochrane dzieci. A jednak pozdrowienie ich wywoływało serdeczność. - To wystarczy, żeby w dzikich twarzach zobaczyć pragnienie spotkania z człowiekiem - opisywała Anna Pietraszek. - Zdarzało się, że ktoś przyciskał się do mnie, przytulał i płakał.

W Kabulu poznała Holię - wdowę, matkę sześciorga dzieci, która ze swoją rodziną mieszka w ruinach zburzonego domu. - Za barierami strachów stały kobiety, dzieciaki z serdecznymi uśmiechami, zdumione, że ktoś taki jak ja – ubrany, z plecakiem, wykarmiony – do nich idzie.

Czytaj także:


W Afganistanie są 2 miliony wdów - kobiet obarczonych rodzinami, niemających żadnych środków do życia. W krajach muzułmańskich kobiety nie są przygotowane do podjęcia innych ról społecznych poza rolą żony i matki.

Christina Lamb: na wojnie gwałt jest tańszy niż kula do kałasznikowa>>>>

Z Kabulu Anna wyruszyła na trudną i ryzykowną wyprawę w Hindukusz, do położonej w górach wioski, w której mieszkają jej przyjaciele. Chciała dowiedzieć się, czy przetrwali wojnę. Spotkanie po latach było wzruszające. Afgańscy górale oświadczyli oficjalnie, że Anna jest ich siostrą i zawsze może na nich liczyć. Okazało się raz jeszcze, że dwa światy - islamu i cywilizacji europejskiej - mogą się spotkać, a pomostem między nimi jest ludzka przyjaźń.


Posłuchaj
30:45 Rozmowy po zmroku Dwójka 9 grudzień 2021 19_28_05.mp3 "Historia trzech pierścieni". Reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego o Annie Pietraszek (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Audycja otrzymała nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w konkursie "Polska i Świat 2002".

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 9.12.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Krzysztof Wyrzykowski gościem „Spotkania z Reportażem” w Klubie Księgarza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 11:45
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia zaprasza na „Spotkanie z Reportażem Radiowym”. W programie m.in. prezentacja reportażu „Światło nadziei” Krzysztofa Wyrzykowskiego. Spotkanie poprowadzi: Irena Piłatowska. Wstęp wolny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Melion – "Głębokie zanurzenie". Pierwszy polski reportaż z nagrodą Premios Ondas

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 22:00
W "Rozmowach po zmroku" wspominaliśmy zmarłą przed kilkoma dniami znakomitą reportażystkę, legendę polskiej szkoły reportażu radiowego – Krystynę Melion. W części głównej audycji wysłuchaliśmy jednego z jej najważniejszych reportaży – "Głębokie zanurzenie".
rozwiń zwiń