Bronisław Piłsudski. Nie tylko starszy brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 10:56
Gośćmi czwartkowych "Rozmów po zmroku" były dr hab. Jolanta Żyndul, autorka opracowania młodzieńczych zapisków Bronisława Piłsudskiego, oraz Barbara Słomka, tłumaczka biografii "Opowieść o Bronisławie Piłsudskim. Polak nazwany Królem Ajnów". 
Bronisław Piłsudski wśród dzieci zesłańców na Sachalinie
Bronisław Piłsudski wśród dzieci zesłańców na SachalinieFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Ukazały się właśnie dwie książki przybliżające biografię i poglądy Bronisława Piłsudskiego - starszego brata Józefa. To "Opowieść o Bronisławie Piłsudskim. Polak nazwany Królem Ajnów" autorstwa prof. Kazuhiko Sawady (w Japonii książka ukazała się w 2019 roku, na polski przełożyła ją Barbara Słomka) oraz pierwsza pełna edycja jego młodzieńczych zapisków - "Dziennik 1882‒1885" w pionierskim opracowaniu dr hab. Jolanty Żyndul.

Starszy zaledwie o rok od Józefa, przez dekady pozostawał w jego cieniu, choć życiorys Bronisława jest nie mniej fascynujący. Równolegle publikowane książki przybliżają losy i pozwalają lepiej poznać Polaka, który na krańcach Dalekiego Wschodu prowadził badania i próbował uchronić od zapomnienia kulturę i język plemion Ajnów i Niwchów, japoński biograf zgłębiał ten życiorys przez czterdzieści lat. Z kolei "Dziennik 1882‒1885" przypomina najstarszego z braci Piłsudskich - gimnazjalistę, ale też pozwala zobaczyć, co kształtowało jego osobowość i poglądy, jakie wczesne oznaki późniejszych pasji odnotowywał w osobistych zapiskach.

O książkach i ich bohaterze rozmawialiśmy w audycji z dr hab. Jolantą Żyndul i tłumaczką biografii Barbarą Słomką.


Posłuchaj
29:01 Rozmowy po zmroku Dwójka 27 styczeń 2022 21_29_53.mp3 Rozmowa o książce "Opowieść o Bronisławie Piłsudskim. Polak nazwany Królem Ajnów" )Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Nowa powieść o bracie Józefa Piłsudskiego „Akan. Opowieść o Bronisławie Piłsudskim”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 17:35
Bronisław Piłsudski, starszy brat Józefa, to zesłaniec i jednocześnie wybitny etnograf, badający niezwykły świat Ajnów
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezentacja książek o Bronisławie Piłsudskim, wybitnym etnografie, nazywanym Królem Ajnów

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 14:00
O spuściźnie Bronisława Piłsudskiego dyskutowano w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podczas konferencji pod tytułem "Bronisław Piłsudski. Wielkie otwarcie".  
rozwiń zwiń