Polskie Radio
Section05
Bronisław Piłsudski

Tajemniczy lud Ajnów. Jedyni, którzy mają prawo do nazwiska Piłsudski

Mówiono o nich pogardliwie "kosmaci ludzie", ze względu na silne owłosienie ciała. Zdziwienie budził również tatuaż na kobiecych twarzach. Wykonywano go wokół ust, tak by przypominał męski zarost. Ta odmienność była przyczyną wielowiekowej dyskryminacji i dziś potomkowie tej oryginalnej kultury to społeczność zaledwie 20-tysięczna. Ich zwyczaje badał Bronisław Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Piłsudski Japonia Katarzyna Kobylecka NAUKA

"Towarzystwo Niepokornych". Bronisław Piłsudski

- Jeżeli przyjrzymy się postaciom wybitnych Polaków, którzy badali Bajkał, Kamczatkę, góry Syberii, okazuje się że byli to zwykle skazańcy, a ich wkład, wiedza i mądrość doprowadzała do tego by czas zesłania zamienić na coś pożytecznego – mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Czechowski, reżyser, prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Bronisław Piłsudski

Bronisław Piłsudski na Syberii. "Ajnowie nazywali go królem"

Polacy odegrali ważną rolę w rozwoju Syberii. Wśród zesłańców, którzy trafili tam w XIX wieku, byli naukowcy i badacze. W azjatyckiej części Rosji pamięta się o nich do dziś, jak choćby o Bronisławie Piłsudskim, starszym bracie Józefa. Gościem audycji Syberia – Polska. Operacja powrót była Anna Shimomura, studentka Akademii Sztuk Pięknych i autorka pracy licencjackiej na jego temat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Bronisław Piłsudski

Alfabet Syberyjski: B jak bracia Piłsudscy

20-letni Józef i jego o rok starszy brat Bronisław w 1887 roku pod zarzutem spisku i przygotwywania zamachu na życie cara Aleksandra III trafili w ręce tajnej policji politycznej. Mało znaczący był fakt, że do żadnego zamachu nie doszło, a Bronisław jedynie udostępnił swe petersburskie mieszkanie spiskowcom. Był wśród nich starszy brat Lenina Aleksander Uljanow.
Zobacz więcej na temat:  alfabet syberyjski Syberia Rosja Józef Piłsudski Bronisław Piłsudski Henryk Szrubarz Andrzej Sowa Edyta Poźniak HISTORIA

Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat

Joseph Conrad, Stanisław Ulam, Jan Czochralski, Kazimierz Funk, Ludwik Hirszfeld czy Rudolf Weigl to tylko niektóre z postaci, którym poświęcono uwagę w darmowej e-książce "Historie Polaków, którzy zmienili świat". O przedsięwzięciu mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaszczyszyn z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 książki literatura Joseph Conrad Bronisław Piłsudski Faustyna Kowalska historia Polski