Prof. Jerzy Limon i szekspirowskie podróże w czasie i przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 10:25
- Prof. Limon z jednej strony starał się pokazać ludziom Szekspira elżbietańskiego, który rozumiał swoje miejsce w Londynie, na drugim brzegu Tamizy, gdzie mieściły się głównie miejsca uciech. Z drugiej, zostawił nam bibliotekę, przedmiot namysłu tych, którzy zajmują się sztuką wysoką - mówiła o zmarłym przed rokiem (3 marca 2021) prof. Jerzym Limonie prof. Małgorzata Grzegorzewska, anglistka i szekspirolog.
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy LimonFoto: Wojciech Dorosz/PR

Bohaterem audycji był anglista, szekspirolog, tłumacz prof. dr hab. Jerzy Limon, o którego dokonaniach rozmawialiśmy z prof. Małgorzatą Grzegorzewską, reżyserem teatralnym Pawłem Aignerem oraz Władysławem Zawistowskim, poetą i tłumaczem, współtwórcą wraz z profesorem Limonem przekładów XVII-wiecznych dramatów.

Badacz z wyczuciem realizmu

Profesor Limon był światowej sławy naukowcem, wybitnym znawcą Szekspira i literatury angielskiej, teoretykiem teatru. Był także pisarzem oraz tłumaczem, człowiekiem twardo stąpającym po ziemi. - Miał wyczucie rynkowej wartości sztuki – zajmował się Szekspirem, który miał takie samo wyczucie - opowiadała prof. Małgorzata Grzegorzewska. - Pojmował teatr jako rozrywkę, która także się sprzedaje, nie tylko jako sztukę wysoką.

- Miejsce prof. Limona było gdzieś pomiędzy tymi światami - zaznaczyła badaczka. - Kapitalnie je łączył w sobie, rozumiejąc, że akademicy nie mogą się zamknąć w wieży z kości słoniowej i zajmować się tylko ideami. Muszą przenikać do świata, który podlega różnym naciskom: pieniądza, polityki, stref wpływów, bieżących wydarzeń.

Gdańsk szekspirowski

Związany z Gdańskiem Jerzy Limon wykształcił i wychował pokolenia anglistów i teatrologów na Uniwersytecie Gdańskim. W Gdańsku zrealizował dzieło swojego życia: doprowadził do powstania gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w miejscu dawnej Szkoły Fechtunku.

Tam też przez ponad 20 lat gościł teatry z całego świata w ramach międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. W swoich licznych publikacjach pisał m.in. o obecnym w świecie przemyśle szekspirowskim. - Szekspir stał się z czasem jego fascynacją - opowiadał Władysław Zawistowski. - Ale również przedmiotem badań.

Gdańsk był stolicą teatralną przez ponad połowę XVII wieku. Prof. Jerzy Limon uważał, że tę wspaniałą kartę historii warto przypominać i kontynuować.

Czytaj także:

W 2011 roku prof. Jerzy Limon został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 nadano mu Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rok temu odebrał Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora przyznawaną za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS-u, jak również korespondentem PAN-u. Jego publikacje ukazały się nie tylko w Polsce, lecz również w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Był także jednym ze współtwórców haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.


Posłuchaj
27:31 Rozmowy po zmroku Dwójka 28 kwiecień 2022 21_31_50.mp3 Rozmowa o dorobku prof. Jerzego Limona (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Goście: prof. Małgorzata Grzegorzewska (anglistka i szekspirolog), Paweł Aigner (reżyser teatralny) oraz Władysław Zawistowski (poeta i tłumacz)

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Socjotechnika w świecie Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 13:31
W ramach obchodów Roku Szekspirowskiego zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu poświęconego dramaturgowi wszech czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie Jerzego Limona: renesans i barok są mi najbliższe

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 13:00
- W swojej pracy naukowej w znacznym stopniu zajmuję się XVI i XVII wiekiem i kontekst pracy, który badam, obejmuje również muzykę. Dlatego jestem pod wielkim wrażeniem nie tylko renesansu jako takiego, ale poszczególnych twórców - opowiadał w Dwójce Jerzy Limon. Dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i literaturoznawca zmarł 3 marca br. w wieku 70 lat.
rozwiń zwiń