Nie żyje prof. Jerzy Limon. "Teatrowi Szekspirowskiemu w Gdańsku oddał całe serce"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 10:00
W środę nad ranem (3.03) zmarł Jerzy Limon - inicjator i dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor publikacji teatrologicznych, anglista i literaturoznawca. Miał 70 lat.
Prof. Jerzy Limon
Prof. Jerzy LimonFoto: Adam Warżawa/PAP

Posłuchaj
07:49 Poranek Dwójki 3.03.2021 kopciński.mp3 Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr", o zmarłym prof. Jerzym Limonie (Poranek Dwójki) 
prof Jerzy Limon fot Wojciech Dorosz 1200.jpg
Jerzy Limon: teatr nie może być pomnikiem historii

Prof. Jerzy Limon był autorem książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Od 2008 roku, czyli od momentu powstania, kierował Gdańskim Teatrem Szekspirowskiego.

- Jerzy Limon żył tym przedsięwzięciem od wielu, wielu lat. Krok po kroku realizował to dzieło. Bez niego żaden etap powstawania tego teatru nie doszedłby do skutku. Oddał temu całą swoją wiedzę i całe swoje serce. Jego ogromną zasługą jest to, że zatrudnił wybitnego włoskiego architekta, który nie tylko dał nam jedyny nowy teatr w Polsce powstały po 1989 roku, ale jednocześnie też teatr, który sam w sobie jest dziełem sztuki - podkreślał w "Poranku Dwójki" Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".

Spektakl "Montecchi/Capuletti" (na motywach sztuki "Romeo i Julia" W. Szekspira):


Źródło: YouTube Gdański Teatr Szekspirowski

- Odszedł człowiek instytucja - dodała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Jak przypomniała w radiowej Dwójce, Jerzy Limon był światowej sławy szekspirologiem i menadżerem kultury, który miał "tę rzadką umiejętność w środowisku naukowym, że miał też niezwykłe marzenia, które umiał wcielać w życie".

Gdańsk - miasto Szekspira

Jerzy Limon był prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, która działała na rzecz odbudowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jak zauważył Jacek Kopciński, nikt nie był lepiej przygotowany do tego zadania.

Wspaniały anglista, a jednocześnie teatrolog, autor wielu ważnych książek teatrologicznych z zakresu semiotyki teatru. Człowiek o wspaniałym guście, świetnie zorientowany w realizacjach scenicznych nie tylko Williama Szekspira, ale także innych dramatopisarzy epoki elżbietańskiej. Jeździł po całym świecie, oglądał i przywoził ze sobą spektakle, które mogliśmy oglądać podczas Festiwalu Szekspirowskiego - tłumaczył teatrolog i krytyk teatralny.

Ceniony w kraju i za granicą

W 2011 roku prof. Jerzy Limon został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 nadano mu Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera. W 2006 wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Rok temu odebrał Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora przyznawaną za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

Czytaj także:

Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, jak również korespondentem PAN. Jego publikacje ukazały się nie tylko w Polsce, lecz również w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Był także jednym ze współtwórców haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacek Kopciński (redaktor naczelny miesięcznika "Teatr", teatrolog, krytyk teatralny, historyk literatury)

Data emisji: 3.03.2021

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

Prof. Jerzy Limon: chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:20
- To w znacznym stopniu mi się udało - stwierdził w radiowej Jedynce anglista, literaturoznawca, pisarz i teatrolog, który w Gdańsku realizuje ideę teatru szekspirowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Limon: w sztukach Szekspira jest wiele tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 18:50
- W sztukach Szekspira jest wiele mądrości i wiele zrozumienia dla słabości człowieka, a także przekonania, że człowieka od zwierzęcia odróżniają wartości - mówił Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, anglista, teatrolog i literaturoznawca.
rozwiń zwiń