Jerzy Limon: w sztukach Szekspira jest wiele tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 18:50
- W sztukach Szekspira jest wiele mądrości i wiele zrozumienia dla słabości człowieka, a także przekonania, że człowieka od zwierzęcia odróżniają wartości - mówił Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, anglista, teatrolog i literaturoznawca.
William Szekspir
William SzekspirFoto: Shutterstock.com

Posłuchaj

09:02 _PR2_AAC 2021_01_29-16-47-29.mp3 Jerzy Limon o roli grzechów w sztukach Szekspira (Literackie witaminy/Dwójka) 

- Jestem w tym momencie zawalony książkami, związanymi z moją ostatnią publikacją - opowiadał gość audycji. Tytuł niewydanej jeszcze pozycji to Szekspir i 7 grzechów głównych.

prof Jerzy Limon fot Wojciech Dorosz 1200.jpg
Jerzy Limon: teatr nie może być pomnikiem historii

Grzech i grzechy

- Grzechy nie lubią samotności - mówił Jerzy Limon. Jak podaje literaturoznawca, który, przygotowując się do napisania książki, rozczytywał się m.in. w Biblii i pismach Ojców Kościoła, w średniowieczu uważano, że pycha - córka bogactwa rodzić może zawiść, gniew, czy rozpustę.

Dostrzec to można również, jak twierdzi literaturoznawcza, w dziełach angielskiego dramaturga. - W sztukach Szekspira pożądanie nie wiąże się tylko z pożądaniem erotycznym, ale także z żądzą władzy - mówił.

95dc2c36-e522-4ac7-9a01-aa93ef4036e4.jpg
Makbet: fatum, determinizm i historyczna mistyfikacja

- W komediach grzechy ludzkie traktowane są jako chwilowa słabość i z reguły koniec końców następuje ich „uleczenie” - wspominał teatrolog. - Jednakże w tragediach, kończy się to bardzo żałośnie.

Natura i tolerancja

Literaturoznawca tłumaczy, iż Szekspir był przekonaniu, że to wartości są jakością nadrzędną i przyrodzoną. - Szekspir głęboko wierzył, że natura świata zawiera w sobie również porządek moralny - opowiadał Limon. Gość audycji wskazuje na Makbeta jako przykład dzieła, które ujawnia tę prawdę.

Tłumaczy on, że wczesnośredniowieczna Szkocja była krajem chrześcijańskim, jednak w sztuce tej brak jakiegokolwiek przedstawiciela Kościoła. Na straży wartości, zdaniem teatrologa, stoi natura. - Reaguje ona na każdy gwałt zadany porządkowi moralnemu, ziemia drży, pokazują się różne znaki na niebie, zwierzęta szaleją - mówił.

Z grzechu jednak czerpać możemy również naukę. - Szekspir pisał, że można się dużo nauczyć od ludzi czyniących zło - opowiadał Limon. - Złe uczynki dostarczają fabuły, bo jeśli pomyślimy o dziejach literatury, czy historii jako takiej, to czymże by ona była bez grzechu? - dodał.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Jerzy Limon (anglista, teatrolog, literaturoznawca)

Data: 29.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Socjotechnika w świecie Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 13:31
W ramach obchodów Roku Szekspirowskiego zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu poświęconego dramaturgowi wszech czasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

400. rocznica śmierci Szekspira nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy m.in. o wydarzeniach przygotowanych w Gdańsku cztery wieki po śmierci wielkiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wieczór Trzech Króli". Sztuka Szekspira o zagadkowym tytule

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:46
W fabule sztuki, napisanej przez Williama Szekspira w 1600 roku, nie ma żadnego nawiązania do Święta Trzech Króli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boska, Boska Komedia w sieci

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 18:00
Po raz pierwszy w historii – choć nie – pierwszy festiwal w tym roku – odbędzie się w sieci i… w Boskiej TV! O Boskiej Komedii rozmawialiśmy bowiem w tym wydaniu MBK, nie bez żalu żegnając listopad 2020 w "Magazynie".
rozwiń zwiń