Leif Ove Andsnes: artysta potrzebuje samotności

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:30
- Jest mi łatwiej stworzyć przestrzeń samotności, kiedy podróżuję i mogę skoncentrować się na muzyce. Podróżowanie jest znaczną częścią mojej egzystencji - mówił w Dwójce Leif Ove Andsnes, znakomity norweski pianista, laureat m.in. Gramophone Hall of Fame, a także założyciel Rosendal Chamber Music Festival i wieloletni dyrektor artystyczny Risør Festival of Chamber Music.
Leif Ove Andsnes
Leif Ove AndsnesFoto: Gregor Hohenberg/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Leif Ove Andsnes jest norweskim pianistą i kameralistą. Ukończył konserwatorium w Bergen pod kierunkiem Jiřiego Hlinki. Stworzył festiwal Rosendal Chamber Music. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Gramophone Hall of Fame (2013), nagrody Peer Gynt za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, a także Gilmore Artist oraz Royal Philharmonic Society’s Instrumentalist Award. Przyznano mu także honorowe doktoraty: Juilliard School w Nowym Jorku (2016) i Uniwersytetu w Bergen (2017).

Podróż z Beethovenem

Jednym z ważnych osiągnięć artysty było tournée "The Beethoven Journey", podczas którego w ciągu czterech sezonów (2012-2015) dał około 230 koncertów w 108 miastach w 27 krajach, prezentując twórczość fortepianową Beethovena z towarzyszeniem dyrygowanej przez siebie Mahler Chamber Orchestra. W ramach tego projektu Leif Ove Andsnes nagrał wszystkich pięć koncertów fortepianowych Beethovena. - To była bardzo wewnętrzna podróż - podkreślił pianista. - Wiązała się z szeregiem przemian, jakich muzyka Beethovena dokonała we mnie.

- Uwielbiałem Beethovena, kiedy to się zaczynało, ale z czasem zmieniło jednak moją percepcję jego muzyki - wyznał nasz gość. - Poczynając od rozumienia tej muzyki jako bardzo ustrukturyzowanej, rewolucyjnej i pełnej niespodzianek, do dostarczania wielkiego bogactwa, doświadczenia hojności.

Z drogi do domu

Od dziesięcioleci podróż jest dla Leifa Ove Andsnesa sposobem nie tylko przemieszczania, ale i życia. - Od przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku rozpocząłem podróżowanie jako artysta. Przez wiele lat bardzo intensywnie - opowiadał. - To wiązało się z poświęceniem pewnej części mojego życia. Utraty swojego miejsca, bazy, domu, korzeni.

- Poczułem się naprawdę szczęśliwy, kiedy w wieku 40 lat mogłem założyć rodzinę, kiedy po raz pierwszy zostałem ojcem - przyznał pianista. - Wtedy stało się dla mnie jasne, że potrzebuję więcej czasu w jednym miejscu - w domu.


Posłuchaj
26:28 Rozmowy po zmroku Dwójka 25 maj 2022 21_30_09.mp3 Rozmowa z Leifem Ove Andsnesem, norweskim pianistą i kameralistą (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Leif Ove Andsnes (pianista)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Leif Ove Andsnes o ciszy i dzikiej przyrodzie północy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 14:15
Zapraszamy na noworoczne spotkanie z norweskim pianistą, z którym porozmawiamy o pejzażach jego kraju i dawnych mistrzach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leif Ove Andsnes: relaksuje mnie cisza i gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 12:37
- Szczególnie ważna w dzisiejszych czasach jest możliwość obcowania z ciszą - mówił w Dwójce ceniony norweski pianista.
rozwiń zwiń