"Kapuściński. Trudny talent" - spotkanie z Krystyną Strączek

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 22:00
W tym wydaniu audycji "Rozmowy po zmroku" Wacław Holewiński gościł Krystynę Strączek, autorkę książki "Kapuściński. Trudny talent".
23 stycznia 2022 roku minęła 15. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego
23 stycznia 2022 roku minęła 15. rocznica śmierci Ryszarda KapuścińskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ryszard Kapuściński, i słusznie, wciąż uchodzi za najwybitniejszego polskiego reportażystę. Jego światowa kariera, przekłady książek na kilkadziesiąt języków, przywoływanie ich fragmentów w dyskusjach ekspertów, język, którym operował, powodują, że wciąż badacze pochylają się nad jego dziełem, biografowie sprawdzają szczegóły z jego życia i fakty, które przywoływał. Po latach wydaje się jednak, że Kapuściński nadal jest tajemnicą.

Nigdy nie rozliczył się ze swoich dokonań dziennikarskich w epoce stalinowskiej, przemilczał współpracę z wywiadem PRL, ale ważniejsza być może, z perspektywy czasu, jest jego walka o uznanie reportażu, tak jak go widział - z możliwością zmiany czasu, osób, nawet pewnych zdarzeń - za gatunek literacki.

Te dyskusje, toczone w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, dziś wydają się bezprzedmiotowe. Przed laty były jednak - przecież nie tylko dla autora "Cesarza" - sprawą kluczową. W późnych wywiadach twierdził, że od zawsze miał pomysł na swoje pisanie, że chciał i stworzył odrębny gatunek literacki.

Czy tak było w rzeczywistości?

***

Ryszard Kapuściński (1932-2007) - reporter, publicysta i poeta - to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy. "Trzeba być dobrym dla ludzi" - te słowa widnieją na grobie autora m.in. "Podróży z Herodotem" na warszawskich Powązkach.

Od jesieni 1956 roku, gdy po raz pierwszy wyjechał w zagraniczną podróż do Indii, Afganistanu i Pakistanu, przez całe dekady swojej dziennikarskiej pracy był świadkiem przemian historycznych, politycznych, społecznych, kulturowych, jakie dokonywały się na kilku kontynentach w XX wieku.

Posłuchaj
29:05 2022_09_27 21_30_17_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Kapuściński. Trudny talent" - spotkanie z Krystyną Strączek (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Krystyna Strączek (autorka książki "Kapuściński. Trudny talent")

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

"Ślady reportera" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 09:00
Odwiedził za życia ponad 100 krajów. ​Za każdym razem, kiedy wyruszał w daleką podróż, zabierał ze sobą klucze do domu. Jak mówił, musiał wiedzieć, że ma dokąd wracać. Był reporterem, historykiem, poetą, fotografem. Urodził się w 1932 roku w Pińsku. Ryszard Kapuściński – bo o nim mowa – zmarł 15 lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż o domu Kapuścińskiego - "Reporter z Pustola 16" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 18:42
W budynku przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, w latach 1965-1988 mieszkał światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński. Właśnie tam, w  domowej pracowni powstały książki, które przyniosły mu tak dużą popularność w wielu krajach, m.in. "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach". W poniedziałek, 20 czerwca, na budynku została odsłonięta pamiątkowa tablica. 
rozwiń zwiń