Reporter wrażliwy na drugiego człowieka. W 90. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 12:27
- Nie mam wątpliwości, że Ryszard Kapuściński wygrał los na loterii, ale wygrał go swoją pracowitością, skromnością i otwartością na drugiego czowieka, co podkreślał w wielu miejscach swojej twórczości - mówiła w Dwójce w dniu 90. urodzin Ryszarda Kapuścińskiego (4.03) prof. Urszula Glensk, literaturoznawczyni.
23 stycznia 2022 roku minęła 15. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego
23 stycznia 2022 roku minęła 15. rocznica śmierci Ryszarda KapuścińskiegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Życie w podróży i opowieściach

Ryszard Kapuściński (1932-2007) - reporter, publicysta i poeta – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich pisarzy. "Trzeba być dobrym dla ludzi" – te słowa widnieją na grobie autora m.in. "Podróży z Herodotem" na warszawskich Powązkach.

Od jesieni 1956 roku, gdy po raz pierwszy wyjechał w zagraniczną podróż do Indii, Afganistanu i Pakistanu, przez całe dekady swojej dziennikarskiej pracy był świadkiem przemian historycznych, politycznych, społecznych, kulturowych, jakie dokonywały się na kilku kontynentach w XX wieku.

Wielokrotnie ryzykował życie i zdrowie, aby opowiedzieć nam o tym, czego doświadczał i co zrozumiał z dziejących się na jego oczach zdarzeń. "Dla mnie podróż nie jest tylko przemieszczaniem się w sensie geograficznym, w przestrzeni, ale stanowi rodzaj przeżycia, wzruszenia, jest inspiracją dla przemyśleń. Siedząc w jednym miejscu, tracę zdolność odczuwania, wrażliwości" – opowiadał przyjacielowi, fotografikowi Czesławowi Czaplińskiemu.

Skupiony na ubogich

Gdy wracał z tych reporterskich wypraw - do Etiopii, Angoli, Hondurasu, rozpadającego się Związku Radzieckiego - powstawały jego słynne książki: "Cesarz", "Jeszcze dzień życia", "Wojna futbolowa", "Imperium". W "Lapidarium" napisał: "Mój temat główny to życie ubogich".


Posłuchaj
24:11 Dwójka strefa literatury 4.05.2022.mp3 W 90. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego (Strefa literatury/Dwójka) 

O twórczości Ryszarda Kapuścińskiego opowiadała w audycji prof. Urszula Glensk, literaturoznawczyni zajmująca się dawnym i współczesnym reportażem.  

Swoimi wspomnieniami dzielił się Czesław Czapliński – mieszkający w Nowym Jorku fotografik, autor wielu fotograficznych portretów Ryszarda Kapuścińskiego oraz tomu rozmów z nim zebranych w książce "Życie w podróży. Życie jako podróż", wydanego na 90. rocznicę urodzin legendy polskiego reportażu.

Wysłuchaliśmy także archiwalnych opowieści Ryszarda Kapuścińskiego o jego podróżach po całym świecie, sposobie pracy pisarskiej i rozumieniu powołania, jakie ma reporter.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 4.03.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Cesarz reportażu. Jaki był Ryszard Kapuściński?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:30
Był świadkiem dwudziestu siedmiu rewolucji, przybywał na frontach dwunastu wojen i cztery razy był przeznaczony do rozstrzelania. Jego życie składało się z podróży, opisywania świata i rozmów z ludźmi. Ryszard Kapuściński nazywany był "cesarzem reportażu". Jak go zapamiętano? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ślady reportera" - reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 09:00
Odwiedził za życia ponad 100 krajów. ​Za każdym razem, kiedy wyruszał w daleką podróż, zabierał ze sobą klucze do domu. Jak mówił, musiał wiedzieć, że ma dokąd wracać. Był reporterem, historykiem, poetą, fotografem. Urodził się w 1932 roku w Pińsku. Ryszard Kapuściński – bo o nim mowa – zmarł 15 lat temu. 
rozwiń zwiń