"Dramaty polskie. Wybrał Z. Raszewski". Rafał Węgrzyniak: to bardzo subiektywna lista

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 22:00
- Lista najlepszych polskich dramatów Zbigniewa Raszewskiego pochodzi nie z publikacji naukowej, tylko z intymnego dziennika właściwie, który stał się własnością publiczną dopiero po śmierci autora - mówił historyk teatru i krytyk Rafał Węgrzyniak w pierwszej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Rafał Węgrzyniak
Rafał WęgrzyniakFoto: PR2

Patron Instytutu Teatralnego

Program 2 Polskiego Radia, wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, zaprasza na cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski". W audycjach przywołamy 20 najlepszych polskich dramatów, które wybitny historyk teatru umieścił na liście sporządzonej w latach 70. ubiegłego wieku.

Wśród polskich tekstów dramatycznych, które Raszewski wskazał jako najistotniejsze z jego punktu widzenia, znajdziemy utwory wciąż obecne w kanonie polskiej literatury, jak "Dziady" Adama Mickiewicza, "Kordian" Juliusza Słowackiego czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Są na liście także teksty nieco zapomniane, niegrane już w polskich teatrach, jak "Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca czy "Marcowy kawaler" Józefa Blizińskiego. Lista nie jest kanonem, autorzy audycji nie zamierzają komentować ani oceniać wyboru Raszewskiego. Sięgają do genezy tekstów, historii ich wystawień na polskich scenach, ale i "przymierzają" utwory do współczesności.

"Wesele" pierwsze na liście

Cykl otworzyła audycja poświęcona "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Dramat, napisany na przełomie 1900 i 1901 roku, miał prapremierę w Teatrze Miejskim w Krakowie, w inscenizacji autora. Zbigniew Raszewski wraz z Jerzym Gotem próbowali zrekonstruować tę inscenizację w latach 70. XX wieku na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie (czyli na scenie, na której odbyła się prapremiera), niejako sprawdzając, czy "Wesele" - tak jak było grane w teatrze krakowskim w roku 1901 - przystaje jeszcze do współczesnej wrażliwości, a sam akt "powtórzenia" pozwoli odkryć w dramacie coś nowego.

Autorem scenariusza pierwszych dwóch audycji był Rafał Węgrzyniak - historyk teatru i krytyk, autor "Encyklopedii Wesela Stanisława Wyspiańskiego".


Posłuchaj
28:04 Dwójka dramaty polskie 29.03.2023.mp3 Rafał Węgrzyniak o "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego (Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski/Dwójka)

30:14 2023_04_04 21_28_58_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rafał Węgrzyniak o "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego - część 2 (Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski/Dwójka)

 

Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" rozpoczął się na antenie radiowej Dwójki 28 marca. Kolejne audycje - w każdy wtorek o godz. 21.30. Scenariusze audycji opracowali m.in.: Jarosław Cymerman, Krzysztof Koehler, Marek Troszyński, Rafał Węgrzyniak, Mateusz Żurawski. Rozmowy poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

Audycje powstają we współpracy Programu 2 Polskiego Radia z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Instytut, który nosi imię jednego z najwybitniejszych historyków i badaczy teatru, został powołany 1 lipca 2003 roku. Jego podwalinę stanowiły zbiory Działu Dokumentacji Związku Artystów Scen Polskich. Lista zadań nałożonych na nowo powołaną instytucję obejmowała obowiązek opisywania, badania, promocji i popularyzacji polskiego dziedzictwa teatralnego. Dziś trudno sobie wyobrazić polskie życie teatralne bez Instytutu. Jego dorobek i znaczenie są niepodważalne, o czym zaświadczają setki książek, spotkań, widowisk, dziesiątki wystaw, konkursów i festiwali.

***

Tytuł audycji: "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Rafał Węgrzyniak (historyk teatru i krytyk)

Data emisji: 28.03 i 4.04.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo


Czytaj także

Teatralne dziedzictwo Raszewskiego i Korzeniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 09:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy o dwóch wielkich historykach teatru Zbigniewie Raszewskim i Bohdanie Korzeniewskim, zmarłych jesienią 1992 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejsze polskie dramaty wg Zbigniewa Raszewskiego na 20-lecie Instytutu Teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 17:30
- Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" to pierwsze wydarzenie obchodów jubileuszowych. Będziemy świętować do końca roku. Bardzo nam zależało, żeby przypomnieć o tym, że Raszewski jest patronem Instytutu. Stąd punktem wyjścia cyklu audycji jest dosyć zagadkowa i pewnie kontrowersyjna lista najlepszych polskich tekstów dramatycznych, którą sporządził kiedyś Raszewski - mówiła w Dwójce Małgorzata Piekutowa z Instytutu Teatralnego.
rozwiń zwiń