Polskie Radio
Section05
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"Przestrzenie Sztuki to szansa dla artystów niezależnych"

- Konkretne instytucje nawiązują lokalną współpracę z artystami niezależnymi, bo o nich nam szczególnie chodzi, dla nich ten program jest przeznaczony. Oparty jest na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Organizujemy jak najszersze nabory i konkursy wśród choreografów, tancerzy, prowadzących warsztaty - tak o programie Przestrzenie Sztuki mówiła na antenie Dwójki Aleksandra Kleinrok z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  taniec Dwójka Jakub Kukla Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Jarosław Cymerman: Przestrzenie Sztuki mają zbliżyć teatr do ludzi

- Budowanie ośrodków poszerzających kulturę teatralną to dobry sposób na zbliżenie teatru do odbiorcy. Jeśli ktoś zaczyna prowadzić działalność teatralną w małym miasteczku, to zaczyna poszukiwać, chciałby tych spektakli oglądać więcej. Białe plamy na mapie polskiego życia teatralnego należy wypełniać - mówił w Dwójce Jarosław Cymerman, dyrektor ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Jakub Kukla Dwójka Jarosław Cymerman

Jerzy Machowski: przekonanie o trudności dzieł romantycznych to przesąd

Jerzy Machowski w swojej pracy zawodowej lubi sięgać po literaturę polską z epoki romantycznej. Uważa, że Polacy są romantykami. - Każdy dzień życia w Polsce o tym przekonuje. Mówię o wielkich emocjach, radykalizmie, zapalczywości. Jest w nas tego mnóstwo. Niektórzy mówią, że należałoby ten radykalizm w sobie przekreślić, bo to on jest winien naszych narodowych tragedii. Gdyby nie literatura romantyczna, to po 123 latach niewoli nie byłoby czego odbudowywać - mówił radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska reżyser spektakl rozmowa TEATR Adam Mickiewicz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"Balladyna" z główną nagrodą 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Zakończyły się 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne z Konkursem na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W Roku Romantyzmu Polskiego nagrodę główną w konkursie przyznano "Balladynie" Juliusza Słowackiego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk Stanisław Ignacy Witkiewicz

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Z romantyczną dominantą

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbywa się Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktor reżyser spektakl literatura Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Bolesław Prus lalka Dziady Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Opole historia teatru historia Polski romantyzm Gdańsk

Rezydencje artystyczne dla twórców teatralnych z Ukrainy

- Nasz program nie mógł dotyczyć tylko aktorów czy reżyserów. Teatr to cały organizm specjalizacji, których nie sposób zastąpić ludźmi spoza teatru. To są tak rzadkie kompetencje, że nie chcieliśmy, by osoby zmuszone do opuszczenia Ukrainy i Białorusi musiały parać się pracami spoza teatru - mówiła w Dwójce Anna Chylak - koordynatorka rezydencji dla twórców teatralnych zza wschodniej granicy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Roch Siciński KULTURA

Agnieszka Przepiórska: Zuzanna Ginczanka marzyła o Warszawie

- Tak naprawdę jest to dla mnie premiera warszawska. Zuzanna marzyła o tym, żeby znaleźć się w Warszawie i ja też marzyłam, żeby zagrać w Warszawie. Odkrywałyśmy w spektaklu tę mapę Zuzanny: Hotel Europejski, Adria, Czytelnik; miejsca, które jeszcze istnieją bądź już zniknęły - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Przepiórska, autorka monodramu "Ginczanka: Przepis na prostotę życia".
Zobacz więcej na temat:  spektakl poezja II RP II wojna światowa Jakub Jamrozek TEATR Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Wyjątkowe wydarzenie Instytutu Teatralnego. "To wyraz naszej łączności z kulturą Ukrainy"

- To jest najważniejsze wydarzenie Instytutu Teatralnego, organizowane przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego bardzo zależało nam na tym, żeby zorganizować wieczór, który będzie podkreślał naszą łączność z Ukrainą, z jej kulturą - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stępkowska z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.    
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna 2022 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego POLSKA społeczeństwo KULTURA

Dr Katarzyna Kułakowska: teatr nie wróci do czasu sprzed pandemii

- Udało nam się połączyć różne stanowiska: teatrologów, antropologów, socjologów ilościowych i jakościowych i zaproponować mapę kryzysu i potencjału, odkrytego w teatrze właśnie w czasie pandemii. To było dla teatru doświadczenie trudne, a jednocześnie w czasie lockdownu zaszły w nim zmiany przełomowe - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Kułakowska, redaktorka publikacji "Teatr w pandemii".
Zobacz więcej na temat:  pandemia książki Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego