"Z lasu powstałeś i w las się obrócisz". Wspomnienie Tomasza Łubieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 14:00
Tomasz Łubieński zmarł 15 marca w wieku 85 lat. Poetę, eseistę, prozaika, dramaturga, tłumacza i wieloletniego redaktora miesięcznika "Nowe Książki" wspominaliśmy we wtorkowej audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" (3.04).
Do najwybitniejszych dokonań twórczych Tomasza Łubieńskiego zalicza się ogłoszony w 1978 roku i potem wielokrotnie wznawiany tom szkiców o polskich powstaniach Bić się czy nie bić?
Do najwybitniejszych dokonań twórczych Tomasza Łubieńskiego zalicza się ogłoszony w 1978 roku i potem wielokrotnie wznawiany tom szkiców o polskich powstaniach "Bić się czy nie bić?"Foto: Michał Dyjuk/REPORTER

"Z lasu powstałeś i w las się obrócisz" – napisał Tomasz Łubieński w jednym z wierszy z wydanego właśnie tomu "Ulica Mazowiecka". Poeta, eseista, prozaik, dramaturg, tłumacz, wieloletni redaktor miesięcznika "Nowe Książki" zmarł w Warszawie 15 marca w wieku 85 lat.

Jako poeta zadebiutował jako siedemnastolatek opublikowanym w prasie wierszem "Z Tatr". Był taternikiem i alpinistą. I choć dość szybko przestał się wspinać, góry wciąż były obecne w jego życiu. Jeżeli coś wiem o życiu, ryzyku, odwadze czy śmierci, to właśnie dzięki wyprawom w góry – opowiadał w jednym z wywiadów.

Jego debiutem dramaturgicznym była jednoaktówka "Gra" opublikowana na łamach "Dialogu" w 1959 roku. Do najwybitniejszych dokonań twórczych Tomasza Łubieńskiego zalicza się ogłoszony w 1978 roku i potem wielokrotnie wznawiany tom szkiców o polskich powstaniach "Bić się czy nie bić?". W jego dorobku znajdują się także książki o Adamie Mickiewiczu, Cyprianie Kamilu Norwidzie, Janie Karskim. Rok temu opublikowano jego autobiografię zatytułowaną "Osiemdziesiąt plus minus".


Posłuchaj
27:42 Dwojka_Rozmowy_po_zmroku_2024_04_03-21-29-22.mp3 "Z lasu powstałeś i w las się obrócisz". Wspomnienie Tomasza Łubieńskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

W audycji Tomasza Łubieńskiego wspominali: Anna Piwkowska, Andrzej Paczkowski, Wiesław Uchański, Radosław Romaniuk oraz syn pisarza - Maciej Łubieński.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 3.04.204

Godzina emisji: 21.30

pg/pr

Czytaj także

Dziwne wakacje na Krecie. Recenzja powieści Tomasza Łubieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
- Mamy do czynienia z książką autorstwa mężczyzny, w której narrację prowadzi kobieta; jest to zabieg nie zawsze udany - mówiła Iwona Smolka, która wspólnie z Januszem Drzewuckim i Piotrem Matywieckim omówiła powieść "Turnus".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramaty Tomasza Łubieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 09:00
W roku 1976 podzielił Polaków swoim esejem historycznym "Bić się czy nie bić". Spory były gwałtowne, ale takie być musiały. Cała Polska historia to dylemat: wolność wywalczyć czy wolności doczekać. Ale zanim Tomasz Łubieński opublikował ten słynny esej, zaczął pisać dramaty. I pisał je przez wiele lat.
rozwiń zwiń