Dramaty Tomasza Łubieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 09:00
W roku 1976 podzielił Polaków swoim esejem historycznym "Bić się czy nie bić". Spory były gwałtowne, ale takie być musiały. Cała Polska historia to dylemat: wolność wywalczyć czy wolności doczekać. Ale zanim Tomasz Łubieński opublikował ten słynny esej, zaczął pisać dramaty. I pisał je przez wiele lat.
Tomasz Łubieński
Tomasz Łubieński Foto: Krzysztof Kuczyk / Forum

Kilkanaście dni temu w serii "Dramat polski. Reaktywacja" otrzymaliśmy ogromny tom dramatów autora "Bohaterów naszych czasów". Autorką wyboru i obszernego wstępu do tego tomu jest prof. Ewa Wąchocka - nasz gość.

Panią profesor pytałem o to, co zawiera ten tom: ile jest w nim dramatów? Dlaczego wybrała właśnie te? Także o to, czy Łubieński to dramaturg polskiej historii, a może polskich klęsk? O zabawy autora z formą oraz o nawiązanie w "Zegarach" do snu Senatora z III części "Dziadów". O to, czy uprawnione jest odniesienie kolejnego z dramatów - "Koczowiska" - do lat 70. XX wieku.

Zapytałem też o współczesne dramaty Łubieńskiego, o przekleństwo ideologii, o zwieńczenie tej dramaturgii, czym jest "Ostatni", oraz o przemiany języka teatralnego autora "Koczowiska".

Zapraszam do wysłuchania audycji

Wacław Holewiński

***

W niedzielny wieczór (1.05) o godz. 19.00 w Dwójce przypomnimy radiowy dramat historyczny Tomasza Łubieńskiego pt. "Koczowisko", w reżyserii Henryka Rozena. Nagranie zostało zrealizowane w 1998 roku.

Akcja rozgrywa się w roku 1855 w obozie samozwańczego Pułku Kozaków Otomańskich w służbie tureckiej, dowodzonego przez majora Kirkora. Obóz odwiedza Adam Mickiewicz i sprawia, że Kirkor analizuje i weryfikuje swoje poglądy, po czym postanawia opuścić obóz i zostawić pułk. Ginie, otoczony przez łuczników Sadyka.

Posłuchaj
28:33 Dwojka_Strefa_literatury 2022_04_29-21-48-20.mp3 Dramaty Tomasza Łubieńskiego (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Ewa Wąchocka (literaturoznawczyni)

Data emisji: 29.04.2022

Godzina emisji: 21.45

Czytaj także

Stanisław Brzozowski – gruźlik, socjalista i domniemany zdrajca Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 05:41
30 kwietnia 1911 roku we Florencji zmarł Stanisław Brzozowski – filozof i  jeden z czołowych literatów Młodej Polski. Mimo iż jego życie było krótkie i w dużej mierze obciążone chorobą, to pisarzowi udało się zostawić po sobie pokaźny dorobek literacki. Do najważniejszych dzieł artysty należą powieść "Płomienie", studium "Legenda Młodej Polski" i "Pamiętnik", który ujawnia czytelnikom, jak wyglądał ostatni rok życia Brzozowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Towarzystwo Literackie Polskie. Wielka Emigracja mówi Europie o swojej ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 05:47
192 lat temu emigranci z Polski, którzy po upadku powstania listopadowego znaleźli się w Paryżu, założyli stowarzyszenie. Jego celem było zarówno wspieranie polskiej kultury, jak i dbałość, by Europa nie zapomniała o zniewolonym przez zaborców kraju nad Wisłą.      
rozwiń zwiń